2013’ÜN EN GÖZDE MESLEKLERİ


 

CareerCast araştırma şirketi 2013’ün en iyi ve en kötü mesleklerini sıraladı. 200 meslek dalını inceleme altına alan şirket, gelir, görünüm, çevresel faktörler ve fiziki şartları dikkate alarak sıralamayı oluşturdu.

10. Bilgisayar sistemi analisti / Yıllık geliri 77 bin 740 dolar bu meslek, şirketlerin işçileri için doğru bilgisayar sistemlerini ve internet bağlantılarını kullanıp kullanmadıklarını kontrol ediyor. ABD’de son dönemin en gözde meslekleri arasında gösteriliyor.

9. Fizik terapisti / Fizik terapistleri ABD’de yıllık 76 bin 310 dolar kazanıyor. Hastaların farklı tedavilerine katkı sağlayan bu uzmanlar aynı zamanda hastaların hayat şartlarını iyileştirmek için de çalışıyor. Her türden hasta ile ilgileniyorlar.

8. Optometri uzmanı / Görme bozukluğunu ölçen sağlık uzmanları olarak da gösterilebilecek optometri uzmanları ABD’de yılda 94 bin 990 dolar kazanıyor. Yaşlanan nüfusün etkisiyle sayıları artan doktorlar aynı zamanda şartları da iyi olduğundan bu mesleğe odaklanıyor.

7. Meslek hastalıkları uzmanı / Türkiye’de çok sık rastlanmayan bu meslek ABD’de yılda 72 bin 320 dolar kazandırıyor. Meslek hastalıkları uzmanları, işlerini farklı nedenlerle bırakmak zorunda kalan hastalara bıraktıkları yerden geri dönmelerine yardım eden sağlık uzmanları.

6. Diş temizliği uzmanı / Hastaların tüm diş sorunlarıyla ilgilenen bu diş sağlığı uzmanları ABD’de yılda 68 bin 250 dolar kazanıyor. Ortalama geliri yüksek olduğundan dişçilik eğitimi alanların büyük çoğunluğu bu mesleği tercih ediyor

5. Finans planlamacısı / İnsanların yatırımlarına ve emeklilik planlarına yardım eden bu uzmanlar, ABD’de yılda ortalama 64 bin 750 gelir elde ediyor. Özellikle resesyon dönemlerinde ilginin arttığı meslek, finans eğitimi alan kişilerin gözde mesleklerinden biri olarak kabul ediliyor

4. Odyolog / Yılda ortalma 67 bin dolar kazanan odyologlar aslında insanların ses ve işitme sıkıntılarına eğilen ve hastaların kulakla bağlantılı sıkıntılarını çözmeye çalışan sağlık uzmanları. Bu meslek özellikle nüfusun yaşlandığı son dönemde yeniden gözde meslekler arasında girdi.

3. Yazılım mühendisi / Son dönemde teknoloji devrimiyle ortaya çıkan yazılım mühendisliği ABD’de yılda 90 bin doların üzerinde kazandırıyor. Bilgisayarlar için yazılım kodlar ve uygulamalar yazan bu meslek sahipleri eskiden erkek ağırlıklıyken şimdilerde kadınlar da bu mesleğe ilgi duymaya başladı.

2. Bio medikal mühendis / Medikal ekipmanları, medikal sistemleri ve görüntüleme sistemlerini kısacası bir fizikçiye gerekli olan bütün şartları sağlayan bu mesleğin insanları ABD’de yılda 81 bin doların üzerinde gelir elde ediyor.

1. Aktüer– Hayat sigortası istatistikleri uzmanı / Ve 2013’ün en iyi mesleği Aktüerlik yani hayat sigortası istatistikleri uzmanlığı oldu. Bu kişiler matematik ve istatistik alanında eğitim alıp uzmanlaşıyor ve bir şeyin ne kadar uzun sürebileceğini tamin ediyor. Bu tahminler arasında kişilerin borçlarını sigortalaması ya da hayat sigortası gibi atılımları da yer alıyor. Yıllık kazanç listedeki diğer mesleklerin çoğundan az olsa da sağladığı ortam ve son dönemdeki popülerliği aktüerliği 2013’ün en gözde mesleği yaptı

2013’ÜN EN GÖZDE MESLEKLERİ ile Benzer Yazılar:

15 Mayıs 2013 Saat : 11:29

2013’ÜN EN GÖZDE MESLEKLERİ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed