30 Saniyede Şarj Olan Batarya


30-saniyede-sarz-olan-batarya

Günümüzde kullandığımız çoğu teknolojik aleti şarj ederek kullanmaktayız.Bunların başında cep telefonları geliyor, an geliyor ki telaşlı anımızda şarj tükeniyor.Şarj olması dakikalar hatta saatler alabiliyor.Bunu da hint asıllı amerikan vatandaşı  Eesha Khare tarafından geliştirilen ‘süperkapasitör’ cep telefonlarını sadece 30 saniyede şarj edebiliyor.

 

PRİZE GEREK YOK

Khare’nin siyah, dikdörtgen şeklinde ve 2.5 santimetre büyüklüğündeki cihazı bir cep telefonunu 20 ila 30 saniye arasında şarj edebiliyor. Cihaz çok ufak olduğundan dolayı cep telefonu içine de sığabiliyor. Khare’ye göre insanlar bundan böyle elektrik prizi aramak zorunda kalmayacak.

OTOLARDA KULLANILABİLİR

Geliştirdiği cihazı “Çok küçük hacimde büyük ölçüde enerji depolayabilen bir ‘süperkapasitör’ diye anlatan Khare ayrıca bu teknolojinin hibrit otomobillerin daha hızlı şarj edilmesinde de kullanılabileceğini de söyledi.

50 BİN DOLAR ÖDÜL

Khare, Intel tarafından düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda 1600 katılımcının arasından birinci olarak seçilerek 50 bin dolarlık ödüle layık görüldü. Lynbrook lisesinde okuyan Khare, aldığı ödülü Harvard Üniversitesi’nde okuyabilmek için kullanacak.

30 Saniyede Şarj Olan Batarya ile Benzer Yazılar:

22 Mayıs 2013 Saat : 7:58

30 Saniyede Şarj Olan Batarya Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed