Abdest Nasıl Alınmalı?


Öncelikle niyet edilir.Niyet edilmeden abdest olmaz.Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilir ve “Eûzü billâhimineşşeytanirracîm, bismillâhirrahmanirrahim” denir.

Ve eller bileklere kadar üç kere yıkanır, eğer parmağımızda  yüzük varsa oynatılır ki arasında kuru yer kalmasın  yüzüğün altının yıkanması sağlanmış olur.

Daha sonra avuç ile ağıza üç kere  su alınıp  güzelce çalkalanır. Sonra yine sağ elimizle  su alınarak buruna üç kere su çekilir ve sol el ile sümkürerek burun temizlenir.

Daha sonra yüzün her tarafı üç kere yıkanır. Bundan sonra evvela sağ kol üç defa dirsekler dahil, sonra da sol kol yine üç defa dirsekler de dahil olarak yıkanır.

Bundan sonra eller yeni bir su ile ıslatılır, sağ elin içi ve parmaklar değecek şekilde başın üzerine konularak meshedilir. Yine eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı: sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi,baş parmağı ile de kulağın dışı meshedilir. Sonra da ellerin geriye kalan üçer parmağının dışı ile de boyun yani ensemiz meshedilir.

Daha sonra sağ ayak, sonra sol ayak parmak araları ve  topuklarla beraber üçer defa yıkanır. Ayaklar yıkanırken: Küçük parmaktan, sıra ile büyük parmağa doğru, sol ayakta da büyük parmağından da sıra ile küçük parmağa doğru yıkamak uygundur. Ayaklar da parmak aralarının iyice yıkanmasına dikkat edilmeli.

Abdest bittiğinde de kıbleye karşı Kelime-i Şehadet okunur. Farzları, sünnetleri ve adabı ile eksiksiz bir abdest böyle olur. Abdest alınırken okunacak dualar da vardır. Bunların okunursa daha da  güzel olur. Okunmasa da abdest alış oluruz.

Abdest Nasıl Alınmalı? ile Benzer Yazılar:

26 Aralık 2013 Saat : 5:29

Abdest Nasıl Alınmalı? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed