Adet Görürken Hamile Kalma (Üstüne görme)


Adet Görürken Hamile Kalma (Üstüne görme)Halk arasında üstüne görme denen implantasyon kanaması, gebeliğin en erken belirtilerinden biridir. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi ile olur ve döllenmeden yaklaşık 6-12 gün sonra görülür. Kanama genelde lekele şeklinde ve birkaç gün sürer. Gerçekleşme zamanı adet döneminden bir hafta öncesinde veya adet döneminizin başlangıç tarihlerine de denk gelebilir. Bundan dolayı birçok kadın implantasyon kanamasını adet dönemiyle karıştırabiliyor.

Yerleşme kanamasını adet kanamasından ayıran en belirgin özellik kanamanın yoğunluğudur. Adet kanaması uzun sürer ve akış miktarı da fazladır.Yerleşme kanaması lekelenme şeklinde ve genellikle açık pembe- kahverengidir.Kimi zaman pembe renkli akıntı şeklinde olabilir. Adet kanamanızın normalden farklı olduğunu düşünüyorsanız, yoğunluğunda ve süresinde bir farklılık var ise doktorunuza başvurmanız ve gebelik testi yaptırmanız gerekir.

İmplantasyon kanaması
Hamile kadınların %25’inde ilk üç ay hafif kanama veya lekelenme görülebilir. Genelde lekelenme herhangi bir sorun teşkil etmez.

Bu hafif kanamanın nedeni, döllenen yumurtanın rahim duvarına implantasyonu (yerleşme) sebep olur. İmplantasyon kanaması genellikle döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra olur.

Kadınların bazıları İmplantasyonu adet kanaması olarak düşünse de, implantasyon kanaması normal adet kanamasından daha hafif ve düzensizdir.

Normal bir hamilelikte adet kanamasına benzer derecede ve adet kanaması ile aynı sürede devam eden kanamalar olmamalı.

Her türlü kanamaya dikkat!
Hamilelikte, meydana gelebilecek az veya çok, her türlü kanama ciddiye alınmalıdır. Hamile ya da hamile olduğunuz ihtimali var ise, her türlü kanama durumunu mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz kanamanın nedenini saptayacaktır.

Hamileliğin ilk aylarında oluşan kanamalar bir sorunun işareti olabilmekte. Bu nedenle, aşağıda belirttiğimiz durumlarda doktorunuzu aramalısınız:

  • Aşırı kanama
  • Kramp, ateş ve ürpermelerin eşlik ettiği kanamalar
  • 24 saatten uzun süren bir kanama

KANAMANIN NEDENLERİ
Hamileliğin ilk aylarında implantasyon dışında kanamaya yol açan nedenlerden bazıları:

  • Rahimdeki değişiklikler,
  • Hamilelikte rahme daha fazla kan akışı söz konusudur. Dolayısıyla kanama olasılığı da artmaktadır.
  • Hamilelik sırasında yapılan cinsel ilişki, bazen az miktarda kanamaya neden olabilir.
  • Pelvik muayene sonrasında da lekelenme olabiliyor.

Düşük Belirtisi
Hamileliğin ilk üç ayında olan kanamalar bazen düşük belirtisi olabilmekte.

Dış gebelik Belirtisi
Karın ağrısı ile beraber olan kanama dış gebelik belirtisi olabilir. Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında, genellikle de fallop tüplerine implant olmasıdır. Acil müdahale gerektiren vede ciddi bir durumdur.Çünkü dış gebeliklerde sağlıklı bir bebek gelişimi mümkün olmamakta ve tedavi edilmeyen dış gebelikler anneye ciddi zararlar verebilir veya yaşamını kaybetmesine sebep olabilir.

Adet Görürken Hamile Kalma (Üstüne görme) ile Benzer Yazılar:

7 Nisan 2014 Saat : 11:20

Adet Görürken Hamile Kalma (Üstüne görme) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed