Adet Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Adet (Hayız) Nedir?

Âdet kanaması; rahmin en iç tabakası olan endometriumun 27-28 gün süreyle, hormonların etkisi altında gelişip, dördüncü hafta sonunda ise hormonların kandan çekilmesi ve bu gelişen tabakanın bozulup dökülmesi olayıdır. Kadının rahiminden belli günlerde , doğum veya hastalık olmaksızın, belli yaştaki kadının rahminden belli gün aralıklarla gelen kanı ifade eden terimidir.

Âdet görme, kadını erkekten ayıran özelliklerden birisidir.Tabiki bu, anormal ve kötü bir durum değil, normal ve kadının yaratılışının gereği olan doğal bir olaydır.Sağlıklı her bayanın hayatına yansıyan bir durumdur.

Câhiliye devri Arapları kadın âdetli iken arkadan, Hıristiyanlar ise önden ilişkide bulunurlardı. Yahudi ve Mecusîler ise, adetli kadından uzak durular vede temizlendikten bir hafta sonra bile bir araya gelmezler hatta birlikte yiyip, içmezlerdi.

Adet Günü Nasıl Bilinir?

Bayanlardan bazıları düzenli şekildeı adet görür, adet günlerinin sayısı bellidir. Fakat ilk kan görmeden sonra bu düzen değişebilir, Diyelim ki ilk defa beş gün görülen adet bir kadın, sonra iki kez yedi gün görürse, bunun adeti yedi gündür. Eğer ilk defa yedi gün görüp de ondan sonra ikikez beş gün görürse, adet beş olarak kesinleşir.Devamlı adeti günü değişenler, Görülen en fazla günü tutarak amel ederler.

Adet halini geciktirici ilaç kullanmak doğru mu?

Adet kanaması, yaradılışın gereği doğal bir durum olduğuna göre, Allah’ın yaratmış olduğu şekilde seyri içinde devam etsin.

Adet hâlini kocadan gizlemek günah mıdır?

Evet, günahtır. Kadın, adet hâlini kocası sorunca, bildirmezse, büyük günah olur. Peygamber efendimiz (SAS.), ”Adet hâlinin başladığını ve bittiğini kocasından saklayan kadın melundur” buyurdu. (Cevhere)

Yani adet hâlini gizlemek veya sona erdiği halde devam ediyor diyerek, kocasını kandırmak günahtır. Çünkü Allahü teâlâ, adet hâlinde kadına yaklaşmayı yasaklamıştır.

Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: ”Ay hâlinde olan kadına, temizleninceye kadar yaklaşmayın.” [Bakara, 222]

Adet Halinde Kan Gelmeyen Günler

Adet ile görülen kan, bazen bir müddet kesilir, sonra yine görülür. Bu görülmeyen günlerde adetli kabul edilir.

Âdet kanı, kadının hamile olmadığının belirtisidir.Hamile olanlar adet görmez. Genel olarak 3-5 gün devam eder ve 28 gün arayla tekrarlanır. Adet kanaması olan bu sulu kana; üreme yollarındaki akıntılar, iç zarlarının döküntüleri ve yabancı mikroplar karıştığı için ağır kokusu vardır. Bu yüzden özellikle âdet günlerinde temizliğie çok dikkat etmesi gereklidir.

Adet Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler ile Benzer Yazılar:

25 Ocak 2014 Saat : 12:00

Adet Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed