Adıyaman Ve Gezilecek Yerleri


Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin batısında yer alan, tarih sahnesindeki yeri ilk insanlara dek uzanan, pek çok değişik kültüre merkezlik etmiş olan gerçek bir kültür ve turizm kentidir.
Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman toprakları üzerinde, insanlık tarihinin bütün dönemlerinde yaşanmışlığa dair bulgular elde edilmiştir.

Tarih boyunca ev sahipliği ettiği sayısız medeniyetten gelen değerleriyle Adıyaman İli, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli turizm merkezlerinden biri olarak, dünyanın her yerinden gelen konuklarını ağırlamaktadır.
Bugünkü Adıyaman’da hala eskilerin izlerini görmek mümkün.Osmanlı’nın yaşam tarzı ve mimarisi hakim olduğu tüm topraklarda olduğu gibi Adıyaman’da karakter halini almış ve hala hissettiriyor kendini.Eski evler Osmanlının ruhuyla yaşayan O geniş çıkmalı ve çatmalı haliyle dipdiri.

Adıyaman, çeşitli medeniyetlere sahne olmuş, bir çok kültürün yoğrulup, özleştiği; sözü, giyim-kuşamı, oyunu, düğünü ve hayatın çeşitli dönemleri ile ilgili adet ve inançları, misafirperverliği, insan sevgisi ve gösterdiği özen,, halısı, kilimi, cicimi ve heybesiyle zengin kültürel değerlere sahip bir ildir ve böyle olmaya devam edecektir.

Muhtelif efsaneleri, türkü ve manileri, türbeleri, halk oyunları, giyim-kuşam ve el sanatlarının halk kültürü içinde önemli yeri vardır. Özellikle türküleri ve halk oyunları, Türkiye çapında ünlüdür.

İklimi:
Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim ayları gezi için en iyi dönem.

Etkinlikleri:
Karpuz Festivali: 1-15 Temmuz

Adıyaman Ve Gezilecek Yerleri ile Benzer Yazılar:

18 Ekim 2013 Saat : 10:22

Adıyaman Ve Gezilecek Yerleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed