ALS Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi


als-hastaligi-belirtileri-ve-tedavisi

ALS hastalığı bir sinir sistemi hastalığıdır ve ALS’nin açılımı ‘Amiyotrofik Lateral Skleroz‘dur. ALS omurilikte bulunan kasları besleyen sinirlerin bulunduğu bölgeyi etkiler. Bu bölgelerde oluşan hastalık sebebi ile sağlıklı sinirler yerine sertleşmiş veya hasarlı doku gelişir. Bu nedenle de kaslar beslenemez ve giderek zayıflayıp küçülür.
Motor nöronlar kas hareketlerini kontrol eden sinir hücreleridir. Motor nöronların görevi beyin ve kaslar arasındaki iletişimi sağlar.

ALS hastalığı motor nöronları yok ederek beynin kaslarla iletişimini bozar ve bu yüzden kaslar çalışamaz hale gelir.

Hastalığın beyindeki ve omurilikteki motor nöronlara zarar vermesinden dolayı nefes almak, yürümek ve bir kaşığı kaldırmak gibi gündelik hareketleri yapmak zorlaşır ve malesef hastalık hastayı günden güne felç ederek ilerler.

Hastalığın ileri evrelerinde, ALS hastaları görme, işitme, duyma, koku alma ve dokunma hislerini yitirmezler. ALS hastalığı duyuları ileten sinirleri etkilemez. Ama bazı hastalarda beynin düşünme, anımsama ve öğrenme ile ilgili olan bölümleri ALS nedeniyle etkilenebiliyor.
ALS’ye çocuklar arasında rastlanma oranı çok küçüktür. Bu hastalık en fazla 40 ila 70 yaşları arasında görülmüştür. Her yıl 100 bin kişiden 2’sinde görülen ALS bulaşıcı bir hastalık değildir.

ALS Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir?

ALS her hastada aynı şekilde başlayıp ilerlemez. Genelde kol ve bacak kaslarında oluşan güçsüzlük ilk belirtilerdir. Sık sık düşmek, ayağı takılmak, eşyaları elinden düşürmek, konuşma güçlüğü, kaslara kramp girmesi diğer belirtilerdir. Hastalık ilerledikçe yemek yemek, yutkunmak ve hatta nefes almak zorlaşmaya başlar. Hastalığın teşhisi için kas ya da sinir biyopsisi gerekebilir.

Tedavisi:

ALS’nin şu an itibari ile bilinen bir önleyici ya da iyileştirici tedavisi yoktur. Belirtileri kontrol altına almak ve yavaşlatmak için ilaç tedavileri ve fizik tedavi uygulanabilir.
ALS hastalarına genellikle 3 ila 5 yıl arasında ömür biçilmesine rağmen hastaların % 10’unun 10 yıldan fazla bir süre hayatta kaldığı bilinmektedir. İngiliz bilim adamı Stephen Hawking 21 yaşında ALS hastalığına yakalanmış ve 50 yılı aşkın bir süredir bu hastalıkla yaşamaktadır.

ALS Hastalığının Nedenleri:
Çoğu ALS hastalığının neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Gen mutasyonu, beyinde kimyasal dengesizlik veya bağışıklık sisteminde oluşan sorunlar bu hastalığa yol açıyor olabilir. Doktorlar, sigara içenlerde ve iş yerinde kurşun gibi metal ve çeşitli kimyasallara maruz kalan kişilerin, ALS hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu saptamışlardır.

ALS Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi ile Benzer Yazılar:

14 Mayıs 2015 Saat : 10:16

ALS Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed