Alyansı Neden Sol El Parmağına Takarız?


Alyans neden sol elin 4. parmağına takılır

Bunu bazılarımız çok merak eder,ama bazılarımız da anne baba abi abla falan filan sola tak dedikleri için takar, sebebini bile merak etmeyiz. Ama bunun sebepleri var merak edenler için sıraladık buyurun…

Gelenek: Amerika, Kanada, Japonya, Hindistan ve Batı Avrupa’da, evlilik yüzüğü hem kadın hem erkek tarafından sol elin 4. parmağına takılır, diğer adı ile yüzük parmağına.

Vena Amoris: Eski Romalılar, aşk damarı anlamına gelen “vena amoris”in diye bilinen bir damardan bahseder ve bu damar sol elin dördüncü parmağından kalbe gider. Genel olarak 4. parmak tercihinin başlangıç noktası kabul edilir bu inanç.

Hıristiyan sembolizmi: Eski zamanlarda, Hıristiyan düğünlerinde, gelinin ortadaki üç parmağına birden yüzük takılırdı, baba, oğul ve kutsal ruhu temsil eden… Dördüncü parmaktaki düğünden sonra takılı kalmaya devam ederdi.

Çin felsefesi: Çinliler başparmağın ebeveynleri, işaret parmağının kardeşleri, orta parmağın kendimizi, 4. parmağın eşimizi ve serçenin de çocuklarımızı sembolize ettiğine inanır.

Varsayım: Bazı Avrupa kültürlerinde, kadın yüzüğü dördüncü parmağına düğünden önce takar ama daha sonra resmi olarak evlenince yüzüğü sağ eline geçirir.

Modern zamanda, alyansı dördüncü parmağa takmak kültürel bir norm. Kimi kültürler sağı kimileri solu tercih et ese de 4. parmak alyans için ortak karardır.

Evlilik yüzüğünün bu kadar önemli olmasının sebebi, evliliğin sembolü olmasından kaynaklıdır. Diğer parmaklardaki herhangi bir yüzük başkalarına iletecek bir mesaj taşımazken, bu parmak o insanın evli olduğunun kanıtı ve eşine olan aşk ve bağlılığının nişanıdır.Ne yazık ki  kullandığımız bazı şeyler batıdan kültürümüze geçmiştir.

Alyansı Neden Sol El Parmağına Takarız? ile Benzer Yazılar:

23 Temmuz 2013 Saat : 11:31
  Genel

Alyansı Neden Sol El Parmağına Takarız? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed