Anakart Bilgisayarda Ne İşe Yarar


Anakart (İngilizce: mainboard veya motherboard), bilgisayarın esas ve en merkezi baskı devresidir. Normal bir anakart, bilgisayarda işlemci ve bellek slotları, ses kartı, grafik kartı, ethernet kartı gibi aygıtlar için genişleme yuvaları, parçaların birbirleri arasındaki iletişimi üstlenen kuzey ve güney köprülerini üzerinde barındırır.

Bununla beraber, bazı komponentler anakart ile bütünleşik (onboard) olabilir. Bu durumlara ses ve ethernet kartlari için çok sık, grafik kartı için biraz daha az, CPU ve RAM için ise pek nadiren rastlanır, ve bu sistemler genellikle çok küçük yapıdaki sistemlerde veya notebooklarda olur.

Anakart üzerinde bulunan yuvalar
1. ISA (Industry Standart Architecture): Standart endüstri mimarisi. Genellikle anakartların güç kaynağına en uzak noktalarında bulunan siyah, uzun kart yuvalarıdır. Eski bir mimari olan ISA, yeni nesil birçok anakartta bulunmamaktadır. ISA standartına sahip kartların bulunması da hızlı ve sonsuz PCI modellerin tercih edilmesi sebebiyle gün geçtikçe zorlaşmaktadır. 1984 yılında 8 bit’lik ISA standardı, 16 bit’lik veri iletim değerine çıkarılmıştır.

2. PCI (Peripheral Component Interconnet): Çevresel Bileşen Bağlantısı. 1993 yılında Intel tarafından geliştirilen PCI , ISA gibi standart bir kart yuvasıdır. ISA slotların hemen yanında, beyaz renklidir. PCI slotlar teoride 64 bit’lik bir değerde veri transferini sağlar. Fakat uygulamada oluşan uyumluluk problemleri nedeniyle 32 bit’lik veri yolu olarak kullanılırlar. Veri taşıma hızıı 33 veya 66 MHz’dir. 32 bit’te 33 MHz’lik bir PCI veriyolunun taşıma kapasitesi 133 Mb/sn’dir. PCI yuvaları da ISA gibi plug&play (tak ve çalıştır özelliği) desteğine sahiptir. Günümüzde ses kartları, modemler, tv kartları vs. bilgisayar veriyolunu ve slotlarını kullanırlar.

3. AGP (Advantage Graphics Port): Gelişmiş Grafik Portu. Sadece ekran kartları için tasarlanmıştır. Grafik uygulamalarının gitgide artması, işlemci ile ekran kartları arasındaki iletişimin hızlı olması gerekliliğini doğurmu, bu da AGP veriyolunun tasarlanmasına yol açmıştır. AGP 32 bit genişliğindedir ve 66 MHz frekans hızına sahiptir. Bu değerler 266 Mb/sn’lik veri transfer hızına erişmesine olanak sağlar. Ayrıca özel bir sinyalleşme metodu ile bu hız 2 hatta 4 katına çıkabilir.

2AGP(2 kat hızlı) standardında veri akış hızı 533 Mb/sn’dir.
4AGP(4 kat hızlı) portu ise 1 Gb/sn hıza erişebilir.

4. Portlar: Kasanın arkasında bulunan fare, klavye, yazıcı, tarayıcı gibi aparatların bağlandığı girişlerdir. Bunları seri ve paralel portlar, PS/2 klavye ve fare portları ile USB portudur. Seri port, diğer bir deyişle “com portu” harici modemlerin bağlanmasında kullanıldığı gibi fare girişinin yapılmasında da görev alabilir. Paralel port yazıcı ya da tarayıcı gibi bileşenlerin bağlanmasında görev alırken, PS/2 klavye ve fare portları da isminden anlaşılacağı üzere klavye ve fare bağlantıları için kullanılır. Bunların yanısıra anakart üzerine entegre olan ekran kartı, ses kartı gibi bileşenlerin bağlantıları da birer porttur. Ayrıca CD-ROM sürücüler ve sabit diskler IDE portunu kullanarak anakart üzerine bağlanırlar.

Anakart Bilgisayarda Ne İşe Yarar ile Benzer Yazılar:

31 Aralık 2013 Saat : 1:50

Anakart Bilgisayarda Ne İşe Yarar Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed