Anksiyete Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?


Anksiyete:
Kaygı, korku ve kuruntu olarak kendini gösteren derin iç sıkıntısına, yürek daralmasına denir. Hafif bir huzursuzluğun yoğunlaşarak korku haline gelmesine kadar çeşitleri bulunmaktadır. Anksiyete’de içindeki kişiye dış etken gerekmeden kendini korku ve baskı altında hissetmesi kendini tehlikedeymiş gibi hissetmesidir. Anksiyete, biyolojik, fizyolojik sorun olmamasına rağmen bedensel yakınmalar şeklindeki psikolojik bozukluktur.

Anksiyete bir hareket sinyalidir; bir şey yapılması gerektiğininin sinyalini veren sübjektif bir uyarıdır.

Peki Belirtileri Nelerdir?

Herhangi bir nedenolmaksızın korku ve paniğe kapılma.
Uykusuzluk ve sinirli olma hali.
Göz bebeklerinin genişlemesi.
Kalp atışının hızlanması.
Ellerin titremesi ve ağız kuruması.
Sık sık tuvalete gitme.
Kas gerilmesi ve aşırı baş ağrısı,
Baş, boyun ve göğüste kızarmalar,
Ten renginin solması, avuç içi ve ayak tabanlarında terleme,
Geçici bir hafıza kaybı ve zihin dağılması
Akut anksiyete nöbetlerinde görülebilmektedir.

Neden Oluşur ve Nelere Yol Açar?

Ruh bilimcilere göre, anksiyete geçmişte yaşanan bir olayın etkisinden kaynaklanır ve bir olaya duyulan tepki den dolayı kendini gösterir.Bu kişiler geçmişte yaşadıkları hoş olmayan bir olaya benzeyen olayla karşılaştıklarında anksiyete belirtileriyle duruma tepki verirler.Bilinçaltına yerleşmiş olumsuzluklardan doğan ve bastırılmış isteklerden kaynaklandığı için kişi huzursuzluk ya da korkunun kaynanğının neden oluduğunu bilemez alayamaz. Anksiyete kimi uyarıcıların etkilemesine bağlıdır. Bu yüzden çevredeki uyarıcı etkenlein ne olduğunun bulunması anksiyetenin nereden kaynağına ulaşmayı sağlar. Örneğin Potansiyel tehlikeli durum oluştuğunda (örn: köpek havlaması, saldırması) vücudun verdiği cevap anksiyetedir. Anksiyetenin sürekli olması çeşitli fizyoloji bozukluklarına yani vücudun biyokimyasal dengesinin zedelenmesine yol açar.Ve ileride şizofren hastalığına sebep olabilir. Şizofreni teşhisi koyulan kişilerde, anksiyete sık rastlanan bir belirti değildir, ama hastalığın “akut sapmalarında”, ciddi halüsinasyonların veya hayallerin baskısı altında belirgin hale gelebilir.Ve psikolojik etkenler baş göstermeye başlar.Kişi zamanla kendinde birtakım değişiklikler görür ve kendini tanıyamaz olur. Panik atak rahatsızlığına da teiklemiş olur.

Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Doktor hastayıı acele etmeksizin ve eleştirmeksizin sonuna kadar dinlemeli. Hastayı ikna etmek ve semptomlarla bunların sebebini ona açıklamak oldukça önemlidir. Hastala sebep olan olayı teşhis etmeli ve bu olaydan yola çıkarak hastaya pratik ve basit öğütlerde bulunmalı ve tedavi için uygun ilaçlar tavsiye edilmelidir. Psikolojik rahatsızlıkla beraber fiziki hastalıkta da göz önüne alınmalıdır.Hastalık hakkında geniş çaplı testler yapılmalı.Test sonuçlarına göre hastaya tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Anksiyete Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? ile Benzer Yazılar:

18 Ocak 2014 Saat : 10:42

“Anksiyete Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?” için 1 Yorum

  1. […] fast food yiyeceklerin beynin kimyasını değiştirdiğini tsbit etmişlerdir. Bu da depresyon ve anksiyete yol açmaktadır.Fast Food ürünlerinin içerisinde bulunan katkı maddeleri öğrenme bozukluğu, […]

Anksiyete Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed