Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin Sebzeler


Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin Sebzeler

Sebzelerdeki sağlık

Sağlıklı bir yaşam için meyve sebzelerin katkıları tartışılmaz bir gerçektir. Bunun için meyve ve sebze tüketimine oldukça fazla önem vermemiz gerekir.

Her türlü hastalıkların ve sağlık sorunlarına doğal çözüm olabilen meyve ve sebzeleri beslenme alışkanlıklarının içerisinde sürekli bulundurmamız gerekir. Bu sebzelerden bazıları var ki tüketmemiz açısından olmazsa olmazların arasında bulunuyor.

Beslenmenizde, özellikle lif ve antioksidan yönünden zengin olan sebzeler tercih edilmelidir.

Lif ve antioksidan yönünden en zengin sebzelerden bazıları ve etkileri neler olduğunu aşağıdaki yazımızda açıkladık.

Lif ve antioksidan içeriğe sahip sebzeler:

Kırmızı biber:
Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin kırmızı bıber

A ve C vitaminleri yönünden oldukça zengin olan kırmızı biberin tek bir porsiyonu ortalama 125 gram, yani yetişkin bir bireyin günlük ihtiyacı olan C vitamini miktarını karşılamaya yetecek düzeydedir.

Havuç:

Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin Havuç

A vitamini deposu olan havuç, sağlıklı gözler için ve unutkanlığa karşı mükemmel faydası bulunmaktadır.

Domates:

Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin Domates

İçeriğinde bulunan likopen maddesi sayesinde bazı kanser türleriyle mücadelede domates oldukça etkilidir,Aynı zamanda kolesterolü düşürmeye de yardımcı olmaktadır.

Lahanagiller:

Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin Lahanagiller

Brüksel lahanası, kıvırcık lahana, kara lahana, yeşil lahana ve diğerleri çokça tüketilmeyi tercih etmediğimiz,aslında değerini bilmediğimiz sebzelerden biridir. Antioksidan deposu olan Lahanagiller, sofralarda devamlı bulunması gereken sebzelerden biridir.

Pancar:

Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin Pancar

Ufak bir parçasında dahi bol vitamin ve mineral bulunmaktadır. Özellikle de folik asit yönünden zengin olan pancar, kansızlığı önlemede oldukça etkilidir.

Soğan:

Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin Soğan

Taze soğan, kuru soğan, arpacık soğanı, pırasa ve sarımsak, antioksidan açısından zengin olan bu sebzeler, kanser hücrelerinin büyümesine de engel olan sülfür içermektedir.

Turp:

Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin Turp

C vitamini içeren ve saç ve tırnaklara çok iyi gelen B6 vitamini, magnezyum, kalsiyum ve potasyum açısından zengin olan turp, kalorisi açısından da çok düşük sebzeler arasında bulunmaktadır.

Brokoli:

Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin Brokoli

Lahanagiller ailesine uzaktan akraba olan brokoli, K vitamini yönünden zengin olması ile kan pıhtılaşmasına yardımcı ve kemik güçlendirici etkiye sahip ve güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Ispanak:

Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin Ispanak

Sanıldığı kadar demir yönünden zengin olmasa da, folik asit, A ve K vitaminleri açısından çok zengin olan ıspanak, tüm koyu yeşil yapraklı sebzeler de olduğu gibi kalp-damar sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır.

Kabak:

Kopyası Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin kabak

Çoğu insanlar tarafında çok sevilmeyen kabak A vitamini yönünden zengindir ve güçlü bağışıklık sistemi için tüketilmesi gereken sebzeler arasında bulunmaktadır.

Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin Sebzeler ile Benzer Yazılar:

22 Mayıs 2014 Saat : 11:56

Antioksidan ve Lif Açısından En Zengin Sebzeler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed