Araba Nasıl Kullanılır, Neler Yapmalıyız?


Araba Nasıl Kullanılır, Neler Yapmalıyız

Araç kullanmak iyi bir pratik ve dikkat isteyen bir iştir.Tabi bu pratiği sürücü adayları için ayrılmış test alanlarında veya trafiğe kapalı güvenli bir alanda uzman yada usta biri gözetiminde yapılmalıdır.Öncelikle aracımıza biner binmez ayna ayarlarını kendinize göre ayarlayıp emniyet kemerinizi bağlayın.Aracı kullanırken gerekenleri bir tanıyalım.

PEDALLAR:

En soldaki debriyaj pedalı, ortadaki fren pedalı ve en sağdaki ise gaz pedalıdır.

ARACIN MOTORUNU ÇALIŞTIRMAK:

İlk olarak debriyaj pedalına basın ve vitesi boşa alın, vitesleri bilmiyorsanız vites topuzunun üzerinde şekilden faydalanabilirsiniz. Vitesi boşa aldıktan sonra sol ayağınızla debriyaja sonuna kadar basılı olarak kontağı çevirin ve sağ ayağınızla hafiften gaza basın,motor çalıştıktan sonra anahtarı serbest bırakın,hafiften birkaç kez gaz vererek hem motor ısınsın hemde ayağınız gaz pedalına uyum sağlasın.

ARACI HAREKET ETTİRMEK:

El frenini indirin tabi sağ ayağınız ortadaki fren pedalının üzerinde olsun ki araç boşta kendiliğinden hareket etmesin,sol ayağınızla debriyaja basarak vitesi 1 e takın, debriyajı yavaş bir şekilde bırakırken hafiften de gaza basın ikisi orantılı bir şekilde olmalı ve aracımız yavaş yavaş hareket etmeye başladı.İlk denemelerde aracı stop ettirebilirsiniz, birkaç denemede başaracaksınız.İyi yolculuklar…

ARAÇ PARK EDERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER:

Aracınızla bir yerde durdunuz yapmanız gereken, el frenini çekin, aracınızı viteste bırakın. Yol kenarına park edecekseniz, direksiyonunu yolun ters tarafına doğru çevirin.

Araba Nasıl Kullanılır, Neler Yapmalıyız? ile Benzer Yazılar:

20 Mayıs 2014 Saat : 11:41
  Genel

Araba Nasıl Kullanılır, Neler Yapmalıyız? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed