Artvin Ve Gezilecek Yerleri


Geçmişte Çoroksi, Çorok, Kollehis ve Klarceti, Osmanlı döneminde ise Livane olarak bilinen Artvin”in bu ismleri nereden aldığı ve hangi tarihlerden  itibaren kullanıldığı tam olarak bilinmemektedir. İlk adların ise Çoruh Irmağı ile alakalı olduğu anlaşılmaktadır.

Görülmeli
Artvin Kalesi, Bağratlılar döneminde M.S. 937 yılında yapılmış olabileceği sanılıyor.

Çoruh´a düşey biçimde, granit kaya üzerine kurulmuştur ve mutlaka gezilmelidir. Ardanuç Kilisesi Ardanuç kalesinin iç bölümündeki bu kilise Etyiyen Asut tarafından 8. yy´da Oğuz tipinde yaptırılmış.Öte yandan İskender Paşa Camii,1551 yılında Ardanuç Kalesi´nin Osmanlılardan önce eski Ardanuç kasabasında Müslüman cemaatin bulunduğu caminin eski durumundan anlaşılıyor yani öncelikli görülmesi gerekenlerden.

Ardanuç Kalesi
Eskiden beri Gevbernik Kalesi olarak bilinen bu kale, Ardanuç kasabasının kurulmuş olduğu yamacın tam tepesine ve 537 yılında inşa edilmiş.

Dört Kilise
Yusufeli ilçesinin Tekkale  köyünde, ´Dört Kilise´köy yolundaki yüksek kayalar üzerine kurulmuş.

İşhan Kilisesi
Yusufeli ilçesinin Dağyolu köyünde. Mimari yönden orijinal özelliklere sahip olan bu kubbeli çadır tipi kilise  ise her yönüyle Oğuzlara ait olduğunu kanıtlıyor.

Hamamlı Kilise
İl merkezine bağlı Ortaköy bucağının hamamlı köyünde. 958 yılında Bağratlı Kralı Sumbat tarafından yaptırılmış ve halen cami olarak kullanılıyor. Kilisenin girişindeki ´Günes Saati´de, özelliğini koruyor.

Altıparmak kilise
Yusufeli ilçesinin Altıparmak köyündeki kilise de  halen cami olarak kullanılıyor.

Bulanık(Rabat Kilisesi)
Ardanuç merkezine bağlı Bulanık köyündedir. İçerisinde bulunan gizli geçitler sayesinde bulanık deresine iniliyor.

Köprüler
Gerek Çoruh ırmağına gerekse Arhavi ve Hopa´dan Karadeniz´e dökülen irili ufaklı dere suları üzerine kargir ve kemerli birçok köprü yapılmış. Yüzyıllardan bu yana yapılan köprülerden pek azı günümüze sağlam olarak gelebilmiştir. Berta deresi üzerinde Bağlıca Köyü´ndeki köprü halen eski görkemiyle ayakta ve kullanılmakta. Hopa´nın Köprücü köyündeki Kemerli Köprü´nün 400 yıl önceden kalma bir Osmanlı eseri olduğu, Esenkıyı ve Sugören köylerindeki köprülerin ise 1857 yılında caminin yapımı sırasında kemerli olarak yapıldığı biliniyor. Arhavi´de ise Ortacalar yolunun geçtiği dere üzerinde iki eski kemerli köprü bulunuyor.

İklim
Karadeniz ikliminin etkisinde olan Artvin için en uygun gezi ayları Haziran-Eylül ayları arası.

Etkinlik
Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali: 22-25 Haziran
Arhavi Kültür ve Sanat Festivali: Temmuz´un 3. Haftası
Karakucak Güreş Festivali ve Efkari Aşıklar Şenliği: 19-20 Mayıs

Artvin Ve Gezilecek Yerleri ile Benzer Yazılar:

21 Aralık 2013 Saat : 10:37

Artvin Ve Gezilecek Yerleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed