Astım Hastalığı ve Belirtileri


Astım Hastalığı ve Belirtileri

Astım Rahatsızlığı Neden Olur?
Astım hastalığına bir çok sebepler neden olabilir.Fakat en çok dikkat edilmesi gereken zaman çocukluk dönemidir. Özellikle çocukluk döneminde sıklıkla görülen astım hastalığına, kalıtsal ve çevresel faktörler neden olabiliyor. Bu faktörler astım nöbetlerinin meydana gelmesine de neden olmakta. Özellikle ailede veya hem anne hemde babada astım hastalığı varsa kişinin astım hastası olma riski daha yüksektir.

Astımın nedeninin büyük kısmını allerjik faktörler oluşturmaktadır. Bazı kişiler herhangi bir maddeye karşı daha duyarlıdır. Çiçekler, ev tozları, kedi tüyü veya evde yaşayan bazı böcekler. Bu böcekler özellikle nemli yerlerde yaşarlar ve astıma neden olan önemli bir faktördür.

Nem ise astımı tetikleyen önemli bir faktördür. Mevsim değişiklikleri özellikle kışın soğuk hava astımın başlamasına yol açabilir. Yine solunum yolunu tahriş eden bazı kimyasal maddeler veya bazı maddeler vücutta kimyasal reaksiyona yol açar. Bunlar kömür, tebeşir tozu, sigara dumanı, kirli hava ve parfüm-sprey gibi kokular yine astımı tetikleyen etkenler arasındadır. Özellikle sigara ve dumanından uzak durmak gerekir.

Bunlarda başka egzersiz yapmak, zor olan solunumu daha da güçleştirir. Astımı başlatabilir. Bazı hastalar egzersiz yapmadan önce astım ilacı alarak astım atağının başlamasını önleyebilir.
Astımın başlamasına neden olacak bazı meslekler de vardır. Bunlardan bazıları kuaför, mobilyacı, fırında çalışanlar gibi. Özellikle kışın görülen soğuk algınlıkları, astımlı kişilerde atağın başlamasına neden olur.

Astımın Belirtileri:

Astımda bronşlar daraldığından nefes almada güçlük çekmedir. Hasta hem nefes alırken hem de verirken zorlanır. Nefes verirken hava zorlanarak dışarı çıkar ve hırıltılı soluk alıp verme olur. Hastada hışırtı tarzında ses çıkar. Astımda sık karşılaşılan bir durum bu, fakat başka solunum yolu hastalıklarında da bu hırıltı duyulabilir. Her hırıltılı nefes alan astım hastasıdır diyemeyiz.

En çok görülen belirtilerden birisi de öksürüktür. Özellikle gece ya da sabaha karşı öksürük olur. Kuru ve inatçı bir öksürüktür ve uykuyu böler. Çünkü balgam ya da bronşun etrafındaki kasların kasılmasından kaynaklanır. Hasta balgamı çıkardıktan sonra rahatlar. Astım hastaları sık nefes alıp verir, aldığı nefesin yetmediğini düşünür ve zorlanır.

Astım çok ilerlediğinde hastada morarma görülebilir. Göğüs bölgesindeki deri, özellikle kaburgaların arasındaki deri içe çöker ve kaburgalar belirgin hale gelir. Mutlaka doktora görünmek gerekir. Bu beliritiler sadece astım kaynaklı olmaya bilir onun için diğer hastalıklardan ayırt etmek gerekir. Astımın belirtileri özellikle sabah doğru görülür.

Astım Hastalığı ve Belirtileri ile Benzer Yazılar:

17 Şubat 2014 Saat : 12:02

Astım Hastalığı ve Belirtileri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed