Ayak Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi


Ayak Şişmesinin Nedenleri ve TedavisiAyak şişmesi , Ayak şişmesinin nedenleri, Ayak şişmemesinin tedavisi,

Ayakların şişmesinin nedeni birkaç nedenden kaynaklanmaktadır. Hamilelik dönemi, yoğun iş temposu, havaların sıcaklığı, hiper tansiyon, damar ve kalp rahatsızlığı, uzun süreli ayakta durmak, sert sandalyede uzun süre devamlı oturmak, uzun süren yolculuklar, ayak bileğinde iltihap, ayak burkulması ve böbrek rahatsızlığı ayakların şişme nedenlerinden bazıları.

Ayakların şişmesi hamilelik, yorgunluk, uzun seyahatler ve burkulmalar nedeniyle oluyorsa bu norml ve geçicidir.

Fakat bu durumlar dışında şişen ayaklar bir takım rahatsızlığın habercisi olabilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya iseniz uzman bir doktora gitmeniz gerekir.

Ayak şişmesinin nedenleri

Hiper tansiyon:

Hiper tansiyon yani yüksek tansiyon, kılcal damarlar üzerinde ve dolayısıyla böbreklerde soruna neden olur. Sorun nedeniyle vücuttan fazlalık sıvıların idrar yoluyla atılamamasına ve neticesinde ayaklara vuran şişmelere neden olur. Ayak şişmelerine kalp çarpıntıları da eklenmişse kardiyoloji bölümüne görünmeniz gerekir.

Ayak bileği iltihaplanması sebebiyle ayak şişmesi:

Artrit eklem iltihaplanmasıdır. Eklem iltihaplanması ayak bileklerden başlayan şişliklere sebep olur. Ayağın yere basmasıyla artan ani ve şiddetli ağrılarla kendini gösterir. Ortopedi bölümüne gitmek gerekir.

Damar hastalıkları sebebiyle ayak şişmesi:

Bacak damarlarındaki tıkanma kanın ayaklarda birikmesine, buda ayak şişmesine neden olmaktadır.Kalp ve damar hastalıkları bölümüne görünmenizde fayda vardır.

Hamilelikten dolayı ayak şişmesi:

Hamile bir insanın vücudu normelden daha fazla sıvı üretir. Bu sıvı bebek için hayati önem taşır. Hamilelerde ayak şişmesi uterusun damarlara baskı yapmasından dolayıdır. Uzanıp dinlenerek ayak şişliği gider.Hamilelikten kaynaklandığı için geçici ve normaldir.

Burkulma ile ayak şişmesi:

Burkulma nedeniyle eklem yerlerindeki dokular zedelenir ve etrafına dokular arası sıvı toplamaya başlar ve ayak şişer. Yapılacak en doğru şey buz bir beze sarılarak ayaklar veya bilekler üzerinde gezdirilerek uygulanabilir. Buz uygulaması ayak damarlarında büzülmeye ve damardan sızan sıvıların azalmasını sağlar.

Ayak Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi ile Benzer Yazılar:

5 Şubat 2014 Saat : 6:08

Ayak Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed