Bastonu İlk Kim Bulmuştur ?


bastonu-ilk-kim-bulmustur

      Baston günümüz tarihinde icat edilen en bait icatlar arsında ki yerini almıştır. Eskiden asa olalarak adladırmakla beraber, zamanımızda baston veya değnek yada kültürel açıdan bölgelere göre değişik isimlerle anılmaktadır. İlk başlarda baston kullanımı çok ilginç bulunmuş fakat zamanla bir ihtiyaç olarak özelliklede yaşlılar tarafından destek olunması amacıyla rağbet görmektedir.
Ülkemizde ilk olarak bastonu Kethüzade Hoca Mehmet Arif Efendi asa yerine kullanmıştır. Baston dönemin popüler aksesuarları arasında olduğundan İtalya, Fransa, Almanya, Amerika gibi batı ülkelerindede zengin kişiler zerafetlerini göstermek için belli bir süre baston kullanmışlardır.
Kullanmalrında ki asıl amaç yaşlıların kendisine destek çıkması için olmuştur. Kethüzade Hoca Mehmet Arif Efendi’ye baston için o dönemde kafir değneği denildiği zaman, oda “ben onu Müslüman ettim” sözü ile yanıtlamıştır.
Bastonun tam olarak ne zaman kim tarafından kullanıldığı hakkında net bir bilgi yoktur. Ama ülkemizde söz ettiğimiz üzere ilk kullanan kişi, Hoca Mehmet Arif Efendi olmuştur. Metal olsun tahtadan olsun günümüzde bir çok kişi tarafından kullanılmakta ve baston imalatı ve ticareti yapan bir çok esnaf ta bulunmaktadır.

Bastonu İlk Kim Bulmuştur ? ile Benzer Yazılar:

19 Mart 2015 Saat : 9:41

Bastonu İlk Kim Bulmuştur ? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed