BAYBURT’TA BULUNAN GİZLİ HAZİNE


Bayburt’ta metreküp hesabıyla petrolden daha değerli doğal taş rezervi keşfedildi.  Gizli hazine  işlenmeyi bekliyor.
Dünya doğal taş rezervinin yüzde 48’i Türkiye’de bulunurken, pazar payı ise yüzde iki. Saklı hazine işlenmeyi bekliyor.

Metreküp hesabıyla petrolden daha değerli doğal taş rezervi keşfedilen Bayburt’ta 200 milyon metreküpe yakın doğal taş rezervi var.

Yumuşak yapısı sayesinde kolay işlenebilen, ses ve ısı yalıtımına uygun Bayburt taşının daha ekonomik üretilebilmesi ve ihracatının artırılması için kente fabrika kurulacak.

Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Gökhan Önder Karaoğlu yaptığı açıklamada, Bayburt’un çok eski zamanlardan bugüne doğal taşıyla ve taş işçiliğiyle ünlü olduğunu belirterek, “Bayburt’ta çok çeşitli niteliklerde doğal taşlar mevcut. Özellikle tüf diye adlandırılan yumuşak taşlar, mermerler, granitler ve traverten yörede yoğun miktarda var” dedi.

Türkiye’de yeni petrol sahaları keşfedildi! Kentteki doğal taş potansiyelinin tespiti için daha önce çok detaylı çalışma yapılmadığını ifade eden Karaoğlu, “2005 yılında bu konuda rezerv tespit çalışması gerçekleştirildi. Bayburt Valiliği, Ticaret ve Sanayi Odamız ile Bayburt Belediyesi öncülüğünde MTA’yı ilimize davet ettik. Bayburt’ta ilk defa yapılmış çalışmayla ekonomik değere sahip 200 milyon metreküpe yakın doğal taş tespit edildi” diye konuştu.

İLERİ TEKNOLOJİYLE ÇIKARILACAK FABRİKA KURULUYOR

O dönemde Bayburt taşıyla ilgili sorunun, taşın ilkel yöntemlerle çıkartılması olduğunu anlatan Karaoğlu, şunları söyledi: “Taşı yüzde 80 fireyle elde ediyorduk, çünkü taş patlatma yöntemiyle çıkartılıyordu. Bayburt taşının yaklaşık 10 milyon yılda oluştuğu söyleniyor, dolayısıyla çok daha ekonomik tüketilmeliydi. Bayburt doğal taşının ileri teknolojik altyapıyla üretileceği bir fabrika için Avrupa Birliği nezdinde ilk adımı attık ve proje yaptık. 9,5 milyon avroluk projemiz kabul edildi.”

DOĞAL TAŞ YÜZDE YÜZ YERLİ İHRACAT KALEMİDİR

Karaoğlu, dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 48’inin Türkiye’de olduğunun tespit edildiği ancak Türkiye’nin dünya doğal taş pazarındaki payının yüzde 2 olduğunu ifade etti.

Bunun bir çelişki olduğunu dile getiren Karaoğlu, “Bu çelişkinin bir an önce ortadan kaldırılması lazım. Çünkü doğal taş bütün unsurlarıyla yüzde yüz yerli ihracat kalemidir. Hiçbir ara girdisi, ithalat girdisi yoktur ve çok büyük bir değerdir. Metreküp hesabıyla petrolden daha değerli doğal taşlarımız var. Doğal taşlarımızın Bayburt ekonomisine kazandırılması noktasındaki çalışmaların sonuç vermesini umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BAYBURT’TA BULUNAN GİZLİ HAZİNE ile Benzer Yazılar:

18 Mayıs 2013 Saat : 3:59

BAYBURT’TA BULUNAN GİZLİ HAZİNE Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed