Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır?


Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır

Bayisi olacağınız işletme hakkında uzun araştırmalar yaptınız ve  karar verdiniz. Bayilik başvurusunu nasıl yapacam, nelere dikkat edecem konusunda endişeniz varsa, aşağıda araştırdığımız konulara göz atmanız faydalı olacaktır.

Bayilik başvurusu

Bayilik için ilk olarak düşündüğünüz ana firmayla (franchisor )temas geçin. Ana firmaya konuyu bildirdiğinizde genelde anket veya başvuru formu doldurmanızı talep ederler.

Ana firmanın finansman durumunuzla ilgili detaylı bilgi sorması anormal bir durum değildir. Ana firma kişisel birikimleriniz hakkında bilgiye sahip olmak isteyebilir.

Eşinizin finansal durumuylada ilgilenirler. Düşündüğünüz firma, bayi açabilmeniz ve başarılı bir şekilde yönetmeniz için gereken maddi imkanınızın olduğundan emin olmak ister.

Deneyimleriniz, özgeçmişiniz ve ve arzularınızla alakalı sorular sorabilmektedirler. Bu sorular ile sizin franchise uygun olup olmadığınızı ve başarılı olup olamayacağınıza karar verir.

Ana firmaların uyguladığı sisteme uyum sağlayan bayiler başarılı olurlar. Bu nedenle bağımsız veya işleri aksatacak tipteki kişilere bayilik vermek istemezler.

Mülakat zamanı:

Anket veya başvuru testinden sonra iş görüşmesi yapılır. Ana firma ilgi alanlarınızı, kararlı olup olmadığınızı ve ne kadar uygun olduğunuzu gözlemlemeye eder.

Bayilik sözleşmesi  yapılır?

Ana firma size onay verdiğinde, iki tarafında zorunluluklarını içeren bir bayilik sözleşmesi yapmak ister.Bu durumda sözleşmeyi imzalamadan önce sözleşmeyle ilgili yasal danışmanlık almanızı ve dikkatli olarak gözden geçirmenizi öneririz. Diğer anlaşmalarda olduğu gibi bayilik sözleşmelerinde de müzakereye açık konular bulunmaktadır. İki tarafın ilişkisiyle alakalı sözleşmede olmayan zözler veya vaatler varsa bunları da sözleşmeye ekletmelisiniz.

Bayilik size  uygun mu?

Bayilik almak bir işletme almak gibidir. Gereken özeni gösterin ve her detayı dikkatlice araştırın. Bayilik faaliyetleri için doğru insansanız ve size uygun doğru bir bayilik seçerseniz başarınız hızlı olacaktır.

Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır? ile Benzer Yazılar:

27 Mart 2014 Saat : 6:19

Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed