Bebeğin İsmini Nasıl Seçelim ?


Bebeğin İsmini Nasıl SeçelimBebeğinizin ismini seçerken dikkatli ve seçici davranmalıyız.Seçeceğiniz ismin anlamı ve kulağa hoş gelmesi siz ve çocuk için çok önemlidir. Hayatı boyunca seslenilecek olan ismi seçerken bazı püf noktalara dikkat etmek lazım. Anlamının da bebeğinizin kişiliğine yansıma olasılığı  vardır.

Çocuğunuza koyduğunuz ismi nedeniyle takılabilecek takma ad ve lakapları da göz önüne alın.

İsmi ile soyadı birlikte söylendiğinde dile dolanmamalı ve kulağa hoş gelmelidir.Şimdi bunları kısa maddeler halinde ele alalım.

 • Çocuğunuzun adı ve soyadının ilk harfleri yan yana geldiğinde nasıl bir anlam çıkıyor?
  Komik ya da hoş olmayan bir ifade  olmamalı. Okul hayatı, iş hayatı boyunca sürekli ismini kodlamak ya da ismi yazılırken yanlış yazılmasından dolayı, hataları düzeltmek zorunda kalmamalı.
 • Seçtiğiniz ism çok mu popüler bir isim mi acaba?
  Günümüzde  internet yoluyla koyacağınız ismin popüler olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Öncelikle listelediğiniz isimlerden  popüler olan 10 ismi silin ve öyle karar vermeye çalışın.
 • Bebeğinizin kardeşi veya kardeşleri  varsa onların ismiyle  birlikte söyleyerek kulağa nasıl geldiğini  deneme yapın.
 • Sırayla  seslenirken isimlerin birbirine karışıp karışmamasını, ayırt edilip edilmediğini test edin. Bebeğiniz neticede hep bebek kalmayacak büyüyecek, okul ve iş hayatına adım atacak sosyal ortamlarda bulunacak ve email vs. adresi kullanacak bunları da göz önüne alın..
 • Kurum ve insanların  çoğu ism ve soyadının ilk harfini  yan yana kullanarak email adresleri oluşturmakta. Çocuğunuzun utanacağı bir bir harf gurubuyla muhatap olmamasına dikkat edin.
 • Seçtiğiniz ismi soyisminizle birlikte internette ortamında araştırın. Çünkü seçtiğiniz isim geçmişte hiç de hoşa gitmeyen birileri tarafından ünlenmiş olabilir?
 • İsimlerin ne  anlama geldiğine de bakın . Düşündüğünüz ismin kötü bir anlamı olmamalı.Onun içn dikkatli karar vermelisiniz.
 • Gerçi ne kadar dikkatli düşünseniz de akla gelmeyen bir açıdan bakan başka biri, çocuğunuza bir takma ad, ya da ismiyle alakalı bir tekerleme uyduran birileri illa çıkabilir. Sizin yapmanız gereken bu olasılığı en aza indirmenizdir.

Bebeğin İsmini Nasıl Seçelim ? ile Benzer Yazılar:

2 Şubat 2014 Saat : 5:52
  Genel

Bebeğin İsmini Nasıl Seçelim ? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed