BEBEKLERDE GAZ SANCISININ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ


BEBEKLERDE GAZ SANCISININ NEDENLERİ VE GİDERME YOLLARI

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir

Bebeklerde gaz sancısı en çok ilk 3 ayda görülmekte ve zamanla birlikte azalarak ortadan kalkmaktadır. Bebekte görülen huysuzluk ve ağlamanın gaz sancısından dolayı mı olduğunu tespit etmeniz gerekmektedir. Bunun öğrenmenin basit birkaç yolu bulunmaktadır. Bu yolları uyguladığınız da sonuca ulaşmanız da o derece kolay olur.

Bebeğinizde aşağıdaki belirtilerin olup olmadığına bakın;

  • Eğer bebeğinizin karnı tok, altı temiz ve bütün ihtiyaçlarını yerine getirdiğiniz halde yine ağlıyorsa
  • Bebeğiniz ağlarken ayağını ani hareketle karnına doğru çekiyorsa.
  • Uykusunun olduğunu biliyorsunuz,  fakat uyuyamıyorsa.
  • Uykusundan  ağlayarak sık sık uyanıyorsa.
  • Dokunduğunuzda karnı şiş ve sert ise.

Sancıya sebep olan olumsuz durumun ortadan kaldırılması, bebeğin gazını hafifletecek veya  tamamen geçirecektir. Bunun için  bebeklerde gazın neden oluştuğunu bulmak ona göre tedbir almanız faydalı olacaktır.

Bebekler de gaz oluşumuna neden olacak bazı sebepler;

  • Bebek anne sütüyle besleniyorsa, annenin yediği herhangi bir besinlerden , mama ile besleniyorsa mamadan kaynaklanabilir.
  • Bebekler çok çabuk üşürler, özellikle  karnını ve ayaklarını üşüttüklerinde  gazları olabilir.

Gaz sancısı olmaması için alınacak tedbirler;

  • Bebeği emzirdikten sonra kucağınızda dik bir şekilde tutun yavaş ve oval hareketlerle sırtını hafifçe ovun. Bunu  gece emzirdikten sonra da yapın.
  • Bebeğin üşümemesini sağlayın.
  • Bebek emiyorsa annenin gaz yapan, turp, soğan, kuru fasulye, brokoli, karnabahar, sarımsak, gazlı içecek vb besinlerden uzak durması gerekir.

Eğer bebeğinizdeki gaz sancılarına bu yapılanlar yeterli gelmiyorsa , doğal yolla yapılacak  bitki çayları faydalı olacaktır. Fakat bu çayları taze günlük kaynatmalı ve hijyenik hazırlamalısınız.  Bebeklerde  Gaz Sancısına rezene çayı ve papatya çayı çok iyi gelmektedir.

REZENE ÇAYI YAPILIŞI: Küçük bir cezveye az miktarda yarısına kadar su koyunuz  içine bir çay kaşığı rezene atınız. Ocağa koyarak kaynatınız. Ve 6-7 dakika  demlenmesini bekleyin. Sonra süzerek çay kaşığı yardımıyla bebeğinizi çok zorlamadan yavaş yavaş içirin.

Rezene çayını bebeğinize içirirken, gün içinde belli aralıklarla azar azar vermeniz daha iyi olacaktır. İsterseniz  bu çayın içine önemli gaz çıkarıcı bitkilerden olan papatyadan bir tane ekleyebilirsiniz.

BEBEKLERDE GAZ SANCISININ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ ile Benzer Yazılar:

5 Nisan 2014 Saat : 1:33

BEBEKLERDE GAZ SANCISININ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed