Bel Fıtığı Nedenleri ve Bel Fıtığının Belirtileri


Bel fıtığı son zamanlarda sıkça şikayetçi olunan sağlık problemlerinden biri. Bel fıtığı nedir, bel fıtığı neden olur, ve bel fıtığına ne iyi gelir kısaca bir göz atalım. Bel fıtığı genellikle orta yaşlarda görülse de her yaşta yakalanma riski vardır. Sebep olan faktörleri devamlı göz önünde bulundurmamızda fayda vardır

Bel fıtığı:

Belimizde bulunan ve vücudu ayakta tutan beş omur kemiği ve bu kemiklerin arasında bulunan ve disk adı verilen kıkırdaklar vardır, bu kıkırdakların içinde jöleye benzeyen bir sıvı bulunur. Çok ağır yük kaldırdığımızda, ani ve ters hareketlerde bulunma, düşme, çeşitli kazalar disk içindeki bu sıvının dışarı çıkmasına sebep olur. Dışarı çıkan bu sıvı omurilik ve sinirlere baskı yapar.Bu baskı sonucunda ortaya çıkan rahatsızlığa Bel Fıtığı denir. Bel fıtığı kuyruk sokumu ile onun bir üstündeki omur arasında oluşur.

Bel Fıtığının Nedenleri:
Bel fıtığına, ön ısınma yapmadan yapılan, futbol, güreş, halter, basketbol ve savunma sporlarını yapmak gibi bilinçsiz yapılan sporlar ve aşırı stres, yorgunlukta kasların aşırı gerilmesine neden olur bu gerilmeler bel fıtığına neden olabilir. Yine aksırma, ıkınma ve hapşırma gibi ufak sebeplerde bel fıtığına neden olabilir.

Bel Fıtığının Belirtileri
Bel fıtığının en önemli ve bilineni belirtilerinden biri bel ve bacaklarda ağrı olmasıdır.Bu ağrılar bacaklarda uyuşma karıncalanma, hatta hastalık ilerlemişse bacaklarda kuvvet kaybı, el ve ayaklarda duyu kaybı, idrar tutamama olarak ta görülebilir. Bel fıtığı ağrısı çok şiddetli ve yakıcı bir ağrıdır. Hastalığın çok ilerlemiş dönemlerinde felç öncesi durumlar,bacaklarda hissizleşme de görülebilmektedir.

Bel Fıtığı Nedenleri ve Bel Fıtığının Belirtileri ile Benzer Yazılar:

29 Ocak 2014 Saat : 9:23

Bel Fıtığı Nedenleri ve Bel Fıtığının Belirtileri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed