Beynimiz İçin Zararlı Gıdalar


”Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” ata sözünü yerine getirmek için kafamızı yani beynimizi zinde tutmamız gereklidir.Beynimizin sağlığı için zararlı olan gıdalardan uzak durmalıyız.Bunun içinde en başta beynimize zararı olan gıdaları bilmemiz lazımdır.

Beynimiz için zararlı gıdalar:

1. Şeker ve şeker ürünleri: Uzun süre sürekli şeker yemek nörolojik problemlere yol açmaktadır. Hafızayı zayıflattığı tespit edilmiş öğrenme kabiliyetini zaafiyete uğrattığı görülmüştür. Bu nedenle şekerden uzak durmak gerekir.

2. Alkol: Alkolün karaciğerin düşmannı olduğu bilinmektedir. Ancak az bilinen diğer zararı da beyni bitirip tüketmesidir. Sağlıklı düşünmeyi ortadan kaldırır, hafızayı yok eder.Kısa vadede alkol bırakıldığı zaman etkileri belli bir düzeyde onarılabilmekte. Fakat uzun süreli sık sık kullanıldığında kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.

3. Fast Food: Montreal Üniversitesi´nde yapılan araştırma fast food yiyeceklerin beynin kimyasını değiştirdiğini tsbit etmişlerdir. Bu da depresyon ve anksiyete yol açmaktadır.Fast Food ürünlerinin içerisinde bulunan katkı maddeleri öğrenme bozukluğu, motivasyon eksikliği ve hafızanın zayıflamasına yol açtığı kanıtlanmıştır.

4. Kızarmış yiyecekler: Bütün işlenmiş yiyecekler, kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcı ve koruyucu maddeler içermektedir. Bunlar çocuklarda ve yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına yol açar.Kızartılmış veya işlenmiş gıdalar beyin sinirlerine zarar vermektedir. Bazı yağlar çok daha zararlıdır. En toksik ve tehlikeli kızartma yağının ayçiçek yağı olduğu kanıtlanmıştır.

5. İşlenmiş veya önceden pişirilmiş hazır gıdalar: Aynen kızarmış gıdalar gibi işlenmiş gıdalar da merkezi sinir sistemi için zararlıdır. Bu dejeneratif beyin bozukluğuna, ilerleyen yaşlarda Alzheimer´a neden olabiliyor.

6. Gıdaları çok tuzlu tüketmek: Tuzun kalbe zararlı olduğunu biliriz. Tuzun içindeki yoğun sodyum beyne zararlı ve düşünme yeteneğini azaltır. Zekayı da gerilettiği anlaşılmıştır.

7. Tahıllar: Tahılların hepsi malesef beyin fonksiyonlarına zarar veriyor. Bunun tek istisnası yüzde 100 tam kepekli tahıllardır. Yani tam tahıllar. Eğer çok tahıl tüketiyorsanız bu hızlı yaşlanmanıza da yol açacaktır.

8. İşlenmiş proteinler: Proteinler kasları kuvvetlendirir. Et en yüksek kalitede ve en zengin protein kaynağıdır.Fakat sosis, salam, sucuk ve benzeri gıdalar gibi işlenmiş proteinlerden uzak durulmalıdır. Doğal proteinler sinir sistemini yapılandırırken, işlenmiş proteinler ise sinir sistemini tahrip eder.

9. Trans yağlar: Kesinlikle her türlü trans yağdan uzak durulmalıdır. Trans yağlar, kalp sorunları, kolesterol ve obezite gibi hastalıklara neden olmaktadır. Az bilinen ise beyne de çok zarar verdiğidir.
Refleksleri zayıflatır, beyin işlevinin kalitesini düşürür. Ayrıca felç riskini de en yüksek düzeye çıkarır. Alzheimer hastalığının etkileri de uzun vadede ortaya çıkar.

10. Yapay tatlandırıcılar: Bazı insanlar zayıflamak için şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanırlar. Yapay tatlandırıcılar az kalori içerdiği için faydadan çok zararı var. Uzun süreli kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara sebep oluyor..

11. Nikotin: Nikotinin zararları saymaya kalksak bitmez. Vücudunuzun en önemli organlarından biri olan beyne kan gitmesini engeller bu da oksijen gitmemesi demektir. Bu beyninizin yavaş yavaş ölmesine yol açar. Kılcal damarları tıkadığı için nörotransmitterlerin üretilmesine engel olur ve işlevini engeller. Bu da sinir sistemini tüketir.

Beynimiz İçin Zararlı Gıdalar ile Benzer Yazılar:

19 Ocak 2014 Saat : 1:51

Beynimiz İçin Zararlı Gıdalar Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed