Bıldırcın Yumurtası ve Faydaları


Bıldırcın Yumurtası ve FaydalarıBıldırcın yumurtası:

Bir adet tavuk yumurtasının 5’te biri büyüklüğünde olan bıldırcın yumurtası, fosfor ve protein açısından oldukça zengindir. Normal yumurtadan 5 kat fosfor, 8 kat fazla protein içerir.B1 ve B2 vitaminleri bıldırcın yumurtasın da yüksek oranda mevcuttur.
Çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
İçerdiği östrojen hormonu sebebiyle çocuklara haftada bir kez yedirilmelidir. Diğer yumurtalardan daha fazla aminoasit içerdiğinden, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir.

Pişirilme şekline de dikkat edilerek, fazlaya kaçmadan çocuklara bıldırcın yumurtası verilebilir. Hayvansal proteinler,sağladıkları yüksek enerjinin yanında, çocukların bedensel gelişimin sağlıklı olarak gerçekleşmesine de faydalıdır. Bıldırcın yumurtası, çocukların zihinsel gelişimi için protein deposudur. Katı pişirilerek çocuklara belli bir düzen de verilmelidir.
Bıldırcın Yumurtası ve Faydaları 1
Çiğ olarak tüketilmemeli:
Çiğ yumurta yemek büyük bir risktir çünkü çiğ yumurtada bakteriler bulunabilir. Salmonella denilen ve tifoya neden olan bakteriler, en fazla çiğ süt ürünlerinde bulunur.Bu bakteri, çiğ yumurtanın kabuğundan bile içeri girebilmektedir. Bu sebeple ne bıldırcın ne de normal yumurta çiğ olarak yenilmemelidir.

Bıldırcın Yumurtası ve Faydaları ile Benzer Yazılar:

7 Mart 2014 Saat : 2:14

Bıldırcın Yumurtası ve Faydaları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed