Bilgisayarda Driver (Sürücü) Nasıl Öğrenilir? (Resimli)


Bilgisayarda Driver (Sürücü) Nasıl bulunur ?
Çoğumuzun gözüne büyüyen bir durumdur bilgisayara format attıktan sonra driverları (sürücüleri) tanıtamamak.Mesela ekran kartını tanıtamayız görüntü ve renkler tuhaflaşır. Bazen network kartını tanıtamayız neticede internete bağlanamayız. Yani en basit şekilde driver (sürücü), donanım üreticileri (Nvidia, Amd,Intel,Asus vs) ürettikleri cihazın işletim sistemine tanıtılması gereken dosyalardır.

İşletim sistemi işte bu dosyalar yani driver sayesinde cihazı tanır ve düzgün çalışmasını sağlar.

Eski Windowslarda zor olan driver tanıtma işi Windows 7 ile çok daha kolay. Windows 7 bilgisayardaki çoğu donanımı otomatik olarak tanımakta ve driverlerını yüklemekte. Fakat eskisi gibi olmasa da arada tanımadığı cihazlar olmakta ve bunun için driver yükleyerek tanıtmak gerekecektir.

Öncelikle yükleyeceğiniz cihazın marka ve modelini bilmelisiniz.Yine bilgisayarınızın işletim sisteminin ne olduğu ve 32 mi 64 bit mi olduğu, driver ararken gerekli olacaktır. Bilgisayarınızda driver eksik olduğunu düşünürsek iternete de girememe ihtimalini de düşünürsek ikinci bilgisayara ihtiyaç duyacaksınız. Diğer bilgisayardan EVEREST Home Edition isimli programı indirip bir Bellek yardımıyla driver yükleyeceğimiz bilgisayara yükleyip kurun.

Sırasıyla Bilgisayarım’a sağ tık yaparak Özelliklerden Aygıt Yöneticisine girin. Burada driveri kurulu olmayan özelliklerin yanında soru işareti olacaktır.Önemli olan soru işareti bulunan aygıt’ın hangi kategori altında olduğu. Örneğin Ses, Video ve Oyun Denetleyicisi bölümünün altında soru işaretli bir aygıt varsa EVEREST Home Edition programından bu bölüme bakmak gereklidir.    Aşağıdaki resimlerde olduğu gibi;

Örneğin EVEREST Home Edition programından  Ses, Video ve Oyun Denetleyicisi bölümünden sorun çıkartan aygıtın modelinin Intel 82801Gb Ich7 Ac97 Audio Controller olduğunu yukarıdaki resimdede görüldüğü gibi öğrendik.Ve  Google ile aramayı aşağıdaki gibi arama yaparak driver dosyasını kolay bir şekilde bulup kurabilirsiniz.

Örnek aramalar ;

Intel 82801Gb Ich7 Ac97 Audio Controller driver
Intel 82801Gb Ich7 Ac97 Audio Controller driver download
Intel 82801Gb Ich7 Ac97 Audio Controller driver indir
Bu aramalarda genellikle ilk sıralarda resmi siteleri çıkacaktır. Resmi siteden indirmiş olduğunuz driver dosyaları çok daha sağlıklı ve uyumlu olacaktır. Diğer sitelerden de indirirseniz   mutlaka bir antivirüs programı ile taratınız.

Aşağıda en bilinen donanım üreticilerinin driver indirme linklerini sıraladık umarız işinize yarar.

Acer Driver

AMD Driver indirme sitesi

Asus Driver indirme sitesi

Dell Driver indirme sitesi

Driver Sweeper

Gateway Driver indirme sitesi

Gigabyte Driver indirme sitesi

HP Driver indirme sitesi

lenovo Driver indirme sitesi

Intel Driver indirme sitesi

Java Update

MSI Driver indirme sitesi

nVidia Motherboard Driver indirme sitesi

nVidia Video Card Driver indirme sitesi

Sony Vaio

Soyo Driver indirme sitesi

Toshiba Driver indirme sitesi

Western Digital Driver indirme sitesi

Bilgisayarda Driver (Sürücü) Nasıl Öğrenilir? (Resimli) ile Benzer Yazılar:

15 Ocak 2014 Saat : 12:01

Bilgisayarda Driver (Sürücü) Nasıl Öğrenilir? (Resimli) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed