Çatlaklar Vücudumuzda Neden Oluşur ve Tedavisi


Çatlaklar Vücudumuzda Neden Oluşur ve TedavisiÇatlak nasıl oluşur?

Çatlaklar,şişmanlıktan veya hamilelikteki şişmeden dolayı esneyip-gerilen derinin bağ dokusundaki yırtılmalardan oluşur. Göğüsler, basen ve karındaki ani büyümeler çatlakların en çok görüldüğü yerlerdir.
Başlangıçta çizgile kırmızımtırak, kaşınır ve sedefli bir mavi gibi izlere dönüşür. Bazı insanlarda hiç çatlak olmaz, bazılarında ise karın derisinde sarkmayla beraber çatlaklar oluşur.

Bu genetik yapınızla ve derinin gerilmesi süresince ona uygulanan esneklik artırıcı kozmetik veya doğal ürünleri kullanımınızla ilgilidir. Tabii hamilelikte kaç kilo alındığıyla da alakalıdır.

Genç yaşta aniden 20-–30 kilo alan, sonra da acil diyetle veren birçok gencin vücudunda derin çatlaklar oluşur. Çatlaklar ve yırtılmalar “yaş” ile alakalı değildir, derinin birden gerilmesi ile alakalıdır.
Hamilelikte rahim büyüdükçe karın ve basen derisi de geriliyor.Hamilelik sona erdiğinde deri eski haline dönecek ve gerilmelerden kaynaklanan çatlaklar kendini gösterecektir.

Çatlamasını önlemek için ne yapılmalı?

Çatlaklardan %100 korunmak için yavaş kilo almak gerekir. Toplumumuzda hamile kadınlara sürekli yedirme gibi bir alışkanlık mevcuttur, ne varsa ikram edip, zorlayan insanlar sayesinde, karnındaki “bebek” değil anne adayı şişer.
Hamilelik döneminde 10-–15 kg arası ağırlaşmak normal.Bunun üzerine çıkarsanız bebek “daha sağlıklı olacak” diye bir kural yanlıştır.

Hamileliğin 2. –3. ayından itibaren sabah akşam deriye uygulayacağınız, elastikiyet verici ve nem yükleyici ürünlerle takviyede bulunursanız çatlak oluşumunu minimuma veya sıfıra indirerek bu süreci atlatabilirsiniz..
Hamileler için özel hazırlanan çatlamayı önleyici ürünlerin çoğunda kimyasal zararlı maddeler olmaz ve doğal konsantrasyonlardır.

Havuç özü, buğday tohumu yağı, jojoba, kakao yağı, A, E ve B vitaminleri grubu,susam yağı, kayısı çekirdeği yağı, papatya ekstresi, bademyağı vb.maddelerin/yağların/özlerin olduğu kozmetik ürünleri tercih edebilirsiniz.Sıcak suyla yıkamaktan vaz geçin,bunlar koca karı adetidir. Sıcak suyla yıkanmak derinin yırtılmasını kolaylaştırır. Ilık suyla duş alın. 39 derece sıcaklıktaki su, vücut dolaşımı için idealdir. Bir ılık bir soğuk su şokları da deriyi güçlendirmek açısından faydalıdır.

Duştayken yumuşak ve doğal liflerle kaşınmakta olan, çatlamaya meyleden bölgelere dairesel hareketlerle masaj yapmak oldukça faydalıdır. Bu kolajen elastin üretimini de hareketlendirir. Cildi minik çimdik hareketleriyle de düzenli uyarmanız kan dolaşımı için faydalı olur. Yıkanırken yağlı sabunlar kullanın.
Esmer kabul edilen Türk kadının cildi, beyaz ırk kadınlarına kıyasla daha dayanıklı ve daha elastiktir.
Süt vermeye hazırlanan göğüslerdeki deri çok daha ince ve hasas olduğundan burada ki çatlakları önlemek için farklı kozmetikler bulunmaktadır.

Oluşan çatlaklar neden yok edilemez?

Çatlaklar henüz eflatun kırmızımtırak renkteyken müdahale edilirse toparlanması kolay olur. Ama beyaz sedef çizgi gibi göründüğü aşamada ise yapılabilecek tek şey sıkılaştırıcı ürünler kullanarak görüntüyü güzelleştirmektir”. Doktor tarafından yapılan foto IPL, karbondioksit tedavileri, kryoterapi, lazer, iontoforez ve mikrodermabrazyon ile yapılan silme- zımparalama gibi işlemler çatlağı gidermektedir. Genelcilt yapısında ciddi bir düzelme sağlar ancak kesin “yok etmez.

Yapılması gerekenler:
* Hamileliğin ilk ayından başlayarak deriye esnekliğini destekleyecek ürünler sürün.
* Yavaş kilo alın ve yavaş yavaş kilo verin.
* En önemlisi de spor yapın.

Çatlaklar Vücudumuzda Neden Oluşur ve Tedavisi ile Benzer Yazılar:

8 Şubat 2014 Saat : 5:33

Çatlaklar Vücudumuzda Neden Oluşur ve Tedavisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed