Cinsel İsteksizlik ve Nedenleri


Cinsel isteksizlik nedir?

Yeterli düzeyde cinsel uyarı olmasına rağmen cinsel fantezilerin veya cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az yada hiç olmaması, cinsel arzu olmamasıdır. Halk arasında frijidite veya cinsel soğukluk denilir.

Cinsel İsteksizlik Tipleri

1-Primer Cinsel İsteksizlik
Ergenlik döneminde başlar.
2-Sekonder Cinsel İsteksizlik
Cinsel sorunu olmayan bir kadın hayatının herhangi bir döneminde cinsel açıdan isteksizlik yaşayabilir.

Cinsel isteksizlik görülme sıklığı
Cinsel isteksizlik, kadınlarda görülme oranı erkeklerden daha fazladır. Cinsel isteksizlik kadınların ortalama %33’ünde görülür. Ve yaşa bağlı olarak artmaktadır.

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri 

1-Fiziksel Faktörler:
Yaşlanma ve menopoz, uzun süre cinsellikten uzak kalmak, kullanılan bazı ilaçların etkisi, alkol kullanımı, böbrek, karaciğer ve kalp yetmezliği, tiroid hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklar, multipl skleroz, Parkinson gibi nörolojik problemler, ameliyatla rahmin alınması, hormonal dengesizlik, doğumdan sonraki lohusalık ve emzirme dönemleri, cinsel organlarının yapı ve fonksiyonlarının bilinmemesi, rahim ağzı enfeksiyonları, vajinal mantar, trikomonas gibi vajen enfeksiyonlar, vajen akıntıları, yaşa bağlı olrak meydana gelen hormonal yetersizlikten dolayı kuruluk, ameliyat sonrası yapışıklıklar gibi cinsel hayatı etkileyen jinekolojik rahatsızlıklar ve ilişki sırasında ağrı hissetme.

2-Psikolojik Faktörler:
Vajinismus, aşırı stres, eşler arasındaki geçimsizlik, homoseksüellik, vücut şekli ile ilgili kaygılar, cinsel travma, ailede birinin ölümü, çocuk doğumu, taşınma gibi yaşam olayları, ilişkiye gereken özenin gösterilmemesi, cinsel ilişki ile yaşanan kötü anıların hatırlanması, nikahsız cinsel ilişkinin bir suç ve günah olması.

Bir kısmı erkeklerin , bir kısmı da kadınlardan kaynaklanan ve bir kısmı da çevre ile alakalı nedenlerdir. Kadınların yaklaşık %1’de fiziksel problemlerden geri kalan %99’luk kesimin problemi ise tamamen psikolojiktir.

Cinsel İsteksizlik ve Nedenleri ile Benzer Yazılar:

15 Ocak 2014 Saat : 12:19

Cinsel İsteksizlik ve Nedenleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed