Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Yöntemi


Çocukların gelişimine büyük katkısı olan beslenme, büyük küçük herkes için sağlık açısından öemli bir konudur. Bir toplumun ayakta kalabilmesi için genç ve sağlıklı neferlere ihtiyacı vardır.Bunun için de sağlıklı, akıllı ve çalışkan nüfusun olması lazım.Çok şükür ki Türkiye’de bu genç nüfus mevcut.Peki bu nüfus sağlıklı mı?

Bir ailenein muhakkak buluşma yeri genelde yemek sofrasıdır ve her şeyi konuşabileceğiniz bir ortamdır. Öncelikle çocuğunuza Sağlıklı Beslenmeyi anlatmalıyız. Önce düzenli beslenme alışkanlığı ile başlamanız gerekmekte bunu anlatarak değilde görsel olarak gösterip uygulamalıyız. Mesela öğlen yemekte,yemek yerken faydalarından konuşmak çok daha etkilidir. Bu şekilde çocuğunuz besinler ve faydaları hakkında bilgi edinmiş olur.Çiğ sebzelerde çocuk gelişimi için çok faydalı, salata olarak sevdirebiliriz.

Şimdi besin gruplarına bir göz atalım. Bildiğiniz gibi 4 besin gurubu vardır . Et ürünleri, süt ürünleri, tahıl ürünleri ve sebze ürünleri.Bu dört guruptakilerin besin değeri, vitaminleri ayrı ayrıdır. Bu ürünlerin doğru miktarda ve hepsi tüketilmelidir. Çocuk ve yetişkinlerin kemik ve diş sağlığı gelişiminde süt ve süt ürünleri çok önemlidir.Günde en az 2,3 bardak süt içilmelidir.

Özellikle çocuğunuz okula gidiyorsa mutlaka her sabah kalkıp düzgün kahvaltı hazırlayın ve düzenli kahvaltı yapmasını ona anlatın. Aburcubur ve hazır yiyeceklerden uzak tutun…

 

Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Yöntemi ile Benzer Yazılar:

16 Ocak 2014 Saat : 5:05

Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Yöntemi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed