Cuma Namazının Kılınışı


Cuma Namazının Kılınışı

Cuma Namazının Diğer Namazlardan Farkı Nedir? Cuma namazı nasıl kılınır?Cuma  namazı kaç rekattır?

Öğle namazı vaktinde cemaatle kılınan Cuma namazı, dördü ilk sünnet, ikisi farz, dördü de son sünnet olarak toplam on rekattır. İlk sünnet, normal öğle namazının ilk sünneti gibidir. Dört sünnetin ardından imam hutbe okumak üzere minbere çıkar.Bu arada müezzin iç ezan okur. Ezan bittiğinde ise imam ayağa kalkarak cemaate hutbeyi okumaya başlar.

Cuma hutbelerin de imam cemaate öğütler nasihatler ve müslümanlara bazı konularda bilgiler verilir. İmam hutbeyi bitirdiğin de müezzin kamet getirir. Cemaat hep birlikte imamın arkasında düzgün saf oluşturarak , “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum imama” diyerek (sadece kendisi işitecek kadar sessiz)cuma namazı için niyet edilir.Ve imamla birlikte tekbir alınarak namöaza durularak eller bağlanır.

“Sübhaneke” duasının ardından imam “Fatiha” suresini ve bir sureyi sesli bir şekilde okur. Cemaat sessiz bir şekilde imamı dinler. İmama uyan cemaat rükuda, secdelerde ve oturuşlarda okunması gereken duaları okur ve ikinci rekatın sonunda imam ile beraber selamlarını verilir. Dört rekat olan son sünnet bu iki rekatlık farzdan sonra kılınır. Bu sünnet, öğle namazının ilk sünneti gibidir. Ve cuma namazı tamamlanmış olur. İsteyen müminler Cuma namazı bittikten sonra “zuhr-i ahir” ismiyle dört rekat, “vaktin sünneti” ismiyle de iki rekat daha namaz kılabilmektedir.

Akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış, hür, yolcu olmayan, hasta olmayan ve özrü bulunmayan herkes Cuma namazını farz olarak kılmak zorundadır.(Cuma namazı cemaatle kılınır).

Cuma Namazının Kılınışı ile Benzer Yazılar:

21 Şubat 2014 Saat : 10:42

Cuma Namazının Kılınışı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed