Dinimize Göre Tüp Bebek


Dinimize Göre Tüp BebekTüp Bebek

Kadın veya erkekten herhangi birinden kaynaklanan kusur sebebiyle, doğal ilişkiyle gebelik gerçekleşmiyorsa, tüp bebek yöntemi, islami açıdan aşağıdaki şartlar doğrultusunda olmalıdır.

  •   Döllendirilecek yumurta veya  sperm, her ikisinin de nikahlı eşlere ait olması, yani bunlardan herhangi biri yabancıya ait olmaması gereklidir.
  •   Döllenmiş yumurta, başka bir kadının rahminde değil, kendi rahminde  yani yumurtanın sahibi olan eşin rahminde gelişmesi gereklidir.
  •    Tüp bebek yönteminin, gerek anne-babanın, gerek doğacak çocuğun maddî, ruhî ve aklî sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisinin olmayacağı tıbben sabit olması şartıyla, normal yoldan gebe kalması ve anne olması mümkün olmayan evli hanımların, çeşitli tıbbi yollarla gebeliklerinin sağlanmasında, İslâmî hükümler açısından bir sakınca yoktur.

Başka kadının yumurtası veya kocası dışında yabancı bir erkekten alınan sperm ile bir kadının gebeliğinin sağlanmasının, insanlık duygularını rencide etmesi ve zina unsurlarını taşıması sebebiyle dinimiz açısından caiz değildir.
Kaynak: Diyanet Başkanlığı Sitesi

Dinimize Göre Tüp Bebek ile Benzer Yazılar:

12 Şubat 2014 Saat : 9:32

Dinimize Göre Tüp Bebek Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed