Diş Sağlığı Ve Diş İçin Faydalı Gelen Besinler


Diş Sağlığı Ve Diş İçin Faydalı Gelen Besinler

Dişlerimizin sağlığını korumak düzenli ve devamlı bir alışkanlık gerektirir.Gün boyu yediğimiz ve içtiklerimiz, diş sağlımızın bozulmasına neden olabilir. Diş sağlımızın bozulması diş ağrısı ve estetik olarak kötü görüntü olmasına neden olur. Hatta diş tedavisini ihmal edip geciktirirsek diş kaybetme ihtimali daha da yükselir.

Diş sağlımız için dişimize uygun diş fırçası ve diş macunu seçerek düzenli bir şekilde dişleri fırçalamak, doğru diş ipi kullanmak veya ağız gargarası kullanmak gerekir. Bunların yanısıra yediğimiz, içtiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekir. Özellikle içeceklerimizin sıcaklığı, soğukluğu diş sağlığını olumsuz yönde etkilemekte. Sıcak soğuk içecek üst üste içildiği zaman dişe inanılmaz derecede zarar vermektedir.

Diş Sağlığına İyi Gelen Besinler

Kivi:

C vitamininin eksikliği diş etlerinin güçsüz kalmasına neden olur. Güçsüz diş etleri bakterilere karşı yeterli direnci gösteremez. Bunun için C vitamini tüketimi oldukça önemlidir. Birçok meyve de C vitamini bulunur fakat kivi kadar C vitamini içermez.

Maydanoz:

Ağızda koku yapan yiyecekler den sonra kuru maydanoz çiğnemek, oluşan kötü kokuyu gidermeye ve hoş bir kokuya sahip olmasını sağlar.Aynı zamanda maydanoz diş minelerine çok iyi gelmektedir.

Yoğurt:

Yoğurt kalsiyum açısından zengin bir besindir. Kalsiyumun dişlere faydası oldukça fazladır. Kalsiyum diş köklerinde oluşan iltihapları azaltır, sallanan veya gevşek dişlerin iyileşmesinde etkilidir. Kısacası diş kayıplarını azaltır.

Kereviz:

Kereviz dişleri çift yönlü koruyan faydalı bir besindir. Kerevizin çiğnenmesi tükürük salgılanmasını sağlar. Tükürük salgısı da çürüklere neden olan bakterilerin etkilerini azaltır.Aynı zamanda diş etlerine masaj ve diş aralarındaki oluşan boşlukları temizler.

Diş Sağlığı Ve Diş İçin Faydalı Gelen Besinler ile Benzer Yazılar:

8 Ocak 2014 Saat : 4:20

Diş Sağlığı Ve Diş İçin Faydalı Gelen Besinler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed