Diz Ağrısı ve Nedenleri


Diz Ağrısı ve Nedenleri

Diz vücuttaki en büyük eklemlerden biridir. Gün içinde fazla kullanıldığından yaralanma, incinme ihtimali çoktur. Diz karmaşık yapısından dolayı pek çok farklı sorun söz konusudur. Diz ağrısının yeri ve şiddeti, ağrının neden kaynaklandığına göre değişir.

Diz ağrısında belirtiler şişme ve sertlik, kızarıklık, dokunulduğunda sıcaklık, çıtırdama sesi, kilitlenme veya dizi tamamen düz yapamama olabilir.

Düşme veya çarpma gibi sebeplerle diz ağrısı varsa, ağrının nedeni bellidir. Sebebi bilinsin bilinmesin, diz ağrıları için doktora başvurmak gerekir. Aşağıda bazı diz ağrılarının nedenleri ve diz yapısına bağlı olarak ağrının nasıl oluştuğuna değinmeye çalıştık. Aşağıdaki listenin dışında kalan nedenler de  olabilir.

Yaralanma Sonucu Oluşan Diz Ağrıları

Yaralanma dizde bulunan bağları, tendonları, diz eklemini çevreleyen bursa adı verilen, sıvı dolu kesecikleri, kemikleri veya kıkırdağı etkileyebilir. Diz ağrısına yol açan en genel diz yaralanmaları şunlardır:

Patellar (Diz Kapağı) Tendinit
Patellar tendinit, bir veya daha fazla tendonun iltihaplanmasıdır. Tendonlar, kemik ve kasları birbirine bağlayan, kalın ve ipliksi kordonlara verilen addır. Bu rahatsızlık genellikle koşucular, kayakçılar ve bisikletçilerde daha sık görülür, çünkü üst bacağın ön kısmındaki kasları kaval kemiğine bağlayan patellor tendonda iltihaplanma daha sık görülür. Bu iltihaplanmanın belirtisi ise diz ağrısıdır.

Menisküs Yırtığı
Menisküs dokusu dayanıklı ve lastik gibi bir kıkırdaktan meydana gelir ve kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında, bir şok emici gibi hareket eder. Dize ağırlık verildiğinde, ani bir dönüş yapılırsa, yırtılabilir. Menisküs yırtığı genellikle futbolcularda ve dize fazlaca ağırlık verilen diğer spor dalları ile uğraşanlarda görülür. Dizini zorlayan ve dize sert bir darbe alan herkeste görülebilir. Belirtisi ise ağrı, şişlik ve hareketin kısıtlanması, dizde kilitlenmedir.

Ön Çapraz Bağ (ACL) Yaralanması
ACL, kaval kemiği ile uyluk kemiğini birbirine bağlayan dört bağdan biri olan, ön çapraz bağın yırtılmasıdır. Daha sık Basketbol oynayan ve kayak yapan kişilerde sıkça görülür,bunun nedeni ise ani yön değiştirme yırtığın sebebidir. Doğrudan dize darbe almak veya bir zıplama sonucunda da ön çapraz bağ yaralanabilir. Belirtileri ağrı ve şişlik ilk belirtisidir.

Diz Bursiti
Diz yaralanmalarının bazıları, dizdeki bursalarda yani eklem kemiğini saran keseciklerde, iltihaplanmaya neden olur. Bu kesecikler sayesinde tendonlar ve bağlar eklemin üzerinden yumuşakça kayar. Belirtileri diz bursitinin ağrı, kızarıklık, şişme ve hareket kısıtlanmasıdır.

Yaralanma Dışındaki Diz Ağrısının Nedenleri

Dizin Kilitlenmesi
Dizin hareketini kısıtlayan kilitlenme, kıkırdak yırtılmasından kaynaklanabilir. Yırtılan kıkırdağın bir bölümü diz eklemine doğru kayar, bu yüzden, dizi düz şekilde tutmakta zorluk çekilir.

Osteoartrit (Eklem Kireçlenmesi)
Osteoartrit yani kireçlenme, zamanla, eklemlerde aşınma ve özelliklede eklem kıkırdaklarında bozulma nedeniyle meydana gelir. İltihaplı olmamakla beraber romatizmal hastalıktır. Kıkırdağın hasar görmesi ağrı nedenidir. Sebepleri arasında kilo, yaralanma, eklem hastalıkları, ailede kireçlenme veya kas zayıflığı olması gibi nedenleri olabilir. Genelde ilerleyen yaşlarda, yaşlanmaya bağlı olarak görülür. Kireçlenme olduğunda, dizin uzun zaman hareketsiz kalması veya tam tersi dizin çok hareket ettirilmesi ağrıyı şiddetlendirir.

İltihaplı Romatizmal Hastalıklar
İltihabi romatizmal hastalıklar, gut, Behçet sendromu, ailevi Akdeniz ateşi gibi, hemen her yaşta görülebilir ve sade eklemleri değil, tüm vücudu etkiler. Bu gruptaki hastalıklar bağışıklık sistemi bozukluğu ile alakalıdır. İltihaplı romatizmal hastalıklarda ağrı, dizler de olmakla beraber vücudun tüm eklemlerini etkileyebilir. Ağrı günlerce sürebilir ve belirtileri şişlik, hareket kısıtlığı, halsizlik, iştah kaybı ve benzeri şekilde olabilir.

Osgood-Schlatter Hastalığı
Genelde büyüme çağında olan ve sporla ilgilenen gençleri etkiler ve ağrılı bir şikayettir. Dinlenme esnasında dizde hafif bir ağrı hissedilir. Diz hareket ettiğinde de ağrı şiddetlenir.Belirtisi diz kapağı altındaki bölgede hassaslık ve şişlik görülür.

Kondromalazi patella (Koşucu Dizi)
Ağrı dizin ön kısmında olur ve genelde dizi öne uzatırken bir gıcırdama hissi olur. Dizi bükerek uzun süre oturmak, merdiven inip çıkmak, diz çökmek, çömelmek ağrıyı daha çok arttırır. Koşmak, dizin sürekli baskıya maruz kalması ve dizin aşırı kullanımından dolayı bu rahatsızlık kendini gösterir. Yine ayak ve diz kemiklerindeki kötü dizilim veya dize darbe alınması da bu rahatsızlık için yeter. Genelde fizik tedavi önerilir.

Diz Ağrısı ve Nedenleri ile Benzer Yazılar:

15 Mart 2014 Saat : 11:20

Diz Ağrısı ve Nedenleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed