Elazığ Ve Gezilecek Yerleri


Bölgenin en çok uygarlığa tanıklık etmiş, en eski kentlerinden biri Elazığ. Sırayla : Hitit, Urartu, Roma, Sasani, Arap, Selçuklu, Artukoğulları, İlhanlı, Dülkadiroğulları, Osmanlı ve Cumhuriyet. Bugünkü Harput bölgenin eski merkezi.
Görülmeli:
Oldukça ilginç bir doğa fenomeni olan Buzluk Magarası ve Hazar Gölü görülmeli.

Harput Mesiresi
Elazığ´a 5 km. uzaklıkta. Açıkava Hava Müzesi görünümünde olan ve hemen hemen her dönemden kalma tarihi eserlerin bulunması, dini turizm ve Kaplıca Turizmi için de tercih edilen Harput Mesiresi yeşilliği ve temiz havası ile görülmeye değer.

Harput’a Harput Kalesi’ni görmeye gitmeli.Harput’un meydanı koca çınarla süslü etrafı ise tarihle çevrili: Alacalı camisi, Sarahatun Camisi, Cimşit Beş Hamamı, Kurşunlu Camisi ve Ulu Cami. Hiçbiri turizme açık değil. Halk arasında en ünlüsü Arap Baba Türbesi. Cesedinin ve kesik başının çürümemiş olduğuna inanılıyor.

Keban Barajı
Keban Barajı´nın inşasından sonra 64100 hektar büyüklüğünde bir baraj gölü meydana gelmiş. Bu gölün etrafında Elazığ ve çevre iller halkının yararlandığı eğlence ve mesire yerleri mevcut.

Hazar Gölü
Elazığ´a 22 km. uzaklıkta, Hazarbaba ve Mastar dağları arasında sıkışmış tektonik bir göldür. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine has plajları olan, su sporları ve balık avcılığı yapılan en önemli gölüdür.

Buzluk Mağarası
Tarihi Harput beldesinin kuzeydoğusunda Elazığ´a 11 km. uzaklıkta bulunuyor. Jeomorfolojik yapısı nedeniyle hava akımı ile yaz aylarında burada sarkıt ve dikitleri andıran buz tabakaları oluşuyor. Kış aylarında ise tam tersi olarak sıcak hava oluşuyor.

Etkinlikleri:
Sivrice Göl Şenlikleri: 21-23 Temmuz
Ağın Şenliği: 21-23 Temmuz
Leblebi Şenliği: 5-7 Ağustos

İklimi:
Karasal iklim egemen olup, kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçiyor. En uygun gezi ayları Haziran-Ağustos arasındaki dönem.

Elazığ Ve Gezilecek Yerleri ile Benzer Yazılar:

25 Ekim 2013 Saat : 10:48

Elazığ Ve Gezilecek Yerleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed