Elektriği Kim Buldu ve Hayatı?


elektrigi-kim-buldu-ve-hayati

Thomas Alva Edison (1847-1931)

Thomas Alva Edison (d. 11 Şubat 1847 – ö. 18 Ekim 1931) 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla geçiren Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Bazı icatları tamamen kendi orijinal icatları olmakla beraber eski icatların geliştirilmesi veya yönetimi üzerinde çalışmaları bulunmaktadır. Edison elinde bulundurduğu ve kendi adını taşıyan Amerikan patentiyle, Almanya Fransa ve İngiltere onaylarına sahip icatlara da sahiptir.

Thomas Alva Edison ve Hayatı (1847-1931)

Yedi yaşında Michigan’daki Port Huron’a ailesiyle birlikte yerleşen Edison, ilköğrenimine burada başladı ama üç ay sonra algılamasının yavaşlığı için okuldan uzaklaştırıldı. Ve sonraki üç yıl özel bir öğretmen tarafından eğitim gördü. Son derece meraklı ve yaratıcı bir kişiliğe sahip olan Edison, 10 yaşına geldiğinde fizik ve kimya kitaplarına kendini verdi.

Evlerinin kilerine bir kimya laboratuvarı kurarak, kimya deneyleri ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalar yaptı ve bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. O dönemlerde geçirdiği ağır bir hastalık sonucu kulakları ağır işitmeye başladı.

Edison oniki yaşında Port Huron ile Detroit arasında çalışan trende gazete satmaya başladı ve evlerindeki Laboratuvarını trenin yük vagonuna kurarak, çalışmaların burada devam etti. Edison, Michael Faraday’ın Experimental Research in Electricity adlı yapıtından çok etkilendiğinden, Faraday’ın deneylerini tekrarladı diğer yandanda kendi deneylerine ağırlık vererek daha düzenli çalıştı ve notlar tutmaya başladı. 1868 yılında kendine atölye kurdu ve geliştirdiği elektrikli bir oy kayıt makinasının patentini aldı. Aygıt çok ilgi gördü fakat kimse tarafından satın alınmadı.

Edison Borç içinde Boston’dan ayrılarak New York’a yerleşti. Altın borsasının düzenlenmesinde kullanılan telgrafın bozulması üzerine, yetkililerinin isteği üzerine aygıtı ustaca tamir eden Edison, Western Union Telegraph company’den geliştirilmekte olan telgraflı kayıt aygıtları üzerinde çalışma yapma önerisi aldı. Bir arkadaşı ile birlikte Edison Universal Stock Printer mühendislik şirketini kurarak sattığı patentlerle kısa sürede önemli bir servet edindi.

New Jersey’deki Newark’ta bir imalathane kurarak telgraf ve telem aygıtları üretmeye başladı ama bir süre sonra imalathanesini kapatarak New Jersey’deki Menlo Park’ta bir araştırma laboratuvarı kurdu ve tüm vaktini yeni buluşlar için ayırdı.

1876’da Graham Bell’in geliştirdiği konuşan telgraf üzerinde çalışmaya başlayarak aygıta karbondan bir iletici ekleyerek telefonun temelini atmış oldu. Ses dalgalarının dinamiği üzerine çalışarak 1877’de sesi kaydedip, yineleyebilen gramafonu geliştirdi. Geniş yankı uyandıran bu buluşu,uluslar arası düzeyde ün kazanmasına neden oldu.
1878’de William Wallace’in yaptığı 500 mum güçündeki ark lambasından etkilenerek, bundan daha güvenli ve daha ucuz bir yöntemle çalışan bir elektrik lambasını geliştirmeye başladı. Bu için açtığı bir kampanya ile işadamlarından parasal destek alarak, Edison Electric Light Company’yi kurdu.

Elektriği Kim Buldu ve Hayatı 1

Oksijenle yanan elektrik arkı yerine havası boşaltılmış ortamda(vakum) ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampul yapmayı hedefliyordu. Bu amaçla 13 ay sadece flaman olarak kullanabileceği bir metal tel yapmaya çalıştı. Sonunda 21 Ekim 1879’da özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan karbon flamanlı elektrik ampulünü sergiledi. Üç yıl sonra New York sokakları bu lambalarla aydınlandı.

1887’de New Jersey’deki West Orange’a taşınan Edison burada daha büyük, Edison Laboratuvarını açtı. 1890’lara doğru uzun erimli, iletime daha uygun olan alternatif akımı geliştirildi. Edison, bir kampanya başlatarak , yüksek gerilimli alternatif akım sisteminin çok tehlikeli olduğu konusunda kamuoyunu uyarmaya çalıştı. 1892’de Edison General Electric Company’nin denetimini yitirerek, şirketi General Electric Company ile birleşti.

1883 yılında en büyük icadı olan, Edison etkisi denen olayı, yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. Bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturmş oldu. Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başararak, ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

İki defa evlenen Edison’un altı çocuk babasıdır. Yaşamının sonuna kadar yeni buluşlar yapmak için çaba harcamıştır.

Elektriği Kim Buldu ve Hayatı? ile Benzer Yazılar:

14 Nisan 2014 Saat : 11:45

Elektriği Kim Buldu ve Hayatı? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed