Elektronik Sigaranın Fayda Ve Zararı


Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi, sigara bağımlıları arasında kullanılmaya başlanan, elektronik sigara konusunda araştırma başlattı. Elektronik sigaranın yararları ve zararları hakkında Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Köseoğlu ve Biyofizik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bilgen ile Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Uğur klinik ve deneysel araştırmaya başladı.

Doç. Dr. Fatih Uğur, elektronik sigarada tütünün yanmasıyla oluşan, kanın oksijen taşıma kapasitesini bozan karbonmonoksit ve kanserojen olan tarın maddesinin olmadığını belirtti.

Yapılan anket çalışmaları gösteriyor ki elektronik sigaranın yüzde 30 ile yüzde 80 arasında normal sigarayı bırakmaya, yüzde 70 ile yüzde 90 arasında da sigarayı azaltmaya yardımcı olduğunu ifade eden Uğur, elektronik sigara bağımlısı olma şansı normal sigaraya göre yüzde 25 ile 60 arasındadır dedi.

Elektronik sigara kullanırken en sık, boğazda rahatsızlık ve ağızda kuruluk gibi şikayetler olduğunu, bunları da kullananların en fazla dörtte birinin söylediği ve her kullanımda oluşmadığı ve şiddetli düzeyde olmadığı ifade edildiğini söyledi.

Prof. Dr. Emel Köseoğlu ise 2003 yılında patent almış olan elektronik sigara için yapılan bilimsel araştırma sayısının fazla olmadığını belirtti.

Mevcut çalışmanın da az kişi üzerinde gerçekleştirildiğini söyleyen Köseoğlu,sözlerine şöyle devam etti:
“Çalışmalarda elektronik sigara içimde, görülen rahatsızlıkların zaman içerisinde azaldığı ,ayrıca vücuda alınan nikotinin normal sigaraya göre oldukça az olduğu saptanmıştır. Sigara içerek oluşan endişe, depresyon, açlık, düşük konsantrasyon gibi yoksunluk belirtilerini normal sigaraya göre azda olsa giderdiği belirlenmiştir. O yüzden normal sigara içme isteğini azalttığı tesbik edilmiştirr.”

“Toksik madde az”

Köseoğlu, normal sigarada 4 binin üzerinde zararlı kimyasal bulunduğu , bunların 43’ünün kanserojen ve 400’ünün ise toksik olduğunu söyledi:

Elektronik sigaranın kartuş sıvısında toksik madde olmadığını ya da eser miktarda olduğunu belirten Köseoğlu, şöyle konuştu:

“Fakat kartuş sıvısının ısınması sonucunda oluşan buharda eser veya az miktarda toksik madde olduğu saptanmıştır. Bu toksik maddeler normal sigaraya göre 9 ile 450 kez daha az dır.Elektronik sigara buharında çok ince partiküller saptanmış fakat bunların sağlık üzerine etkileri net değildir. Ayrıca ısıtıcı ünite ile kartuşun birlikte imal edildiği kartomizer denilen bir bölüm içeren elektronik sigaranın, sıvısında ve oluşan buharın az oranda, çok küçük partiküller şeklinde metal parçacıkları görülmüştür. Bu parçacıkların solunum sistemi hastalıklarına yol açma riski vardır.

Elektronik sigaranın tipi ve markası ile alakalı toksik ajanların miktarında değişiklik olabileceği saptanmıştır. Yine elektronik sigara içilmesi ile normal sigara içiminde, kısa dönemde solunum yolu direncinde artma olduğu gözlenmiştir. Pasif içicilikte ise yapılan araştırmalarda ise normal sigara içiminde ciddi oranda pasif içicilik varken elektronik sigara ile bunun eser oranda olduğu bulunmuştur. Elektronik sigara ile vücuda alınan nikotin oranı normal sigaraya göre çok azdır. Bununla bağlı olarak elektronik sigarada görülen bağımlılık normal sigaradan daha azdır.”

“Deneysel çalışma yapılmamış”

“Elektronik sigara ile ilgili yapılan çalışmalar ve kısa dönemde etkileri değerlendiren çalışmalardır. Ve az sayıda kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Uzun süreli çalışmalarla uzun dönemdeki etkiler değerlendirilebilir ve daha fazla kişi ile çalışmalar yapılabilir. Solunum sistemi, kalp ve damarlar ile kan hücreleri üzerine etkileri daha kapsamlı incelenebilir. Bu konularda deneysel çalışmalar yapılabilir. İçilen buhardaki partiküller ve sağlık üzerine etkileri, pasif içicilikle ilgili çalışmalar yapılabilir. Kişilerin hafıza ve dikkat gibi beyin aktiviteleri üzerine ve psikiyatrik durumları üzerine yaptığı etkiler incelenebilir. Bağımlılıkla ilgili çalışmalar yapılabilir. Diğer normal sigarayı bırakma yöntemleri ile karşılaştırılabilir. Elektronik sigaranın normal sigaraya olan bağımlılığı azaltmak için uygulanacak yollar, teknikler belirlenebilir. Sağlıklı ve normal sigarayı bırakmada daha etkili olabilmesi için değerlendirmeler ve çalışmalar yapılabilir.”

Prof. Dr. Mehmet Bilgen elektronik sigara hakkında deneysel çalışma olmadığına dikkat çekerek, “Erciyes Üniversitesinde elektronik sigara üzerinde birtakım klinik ve deneysel çalışmalar başlattık. Bu konuda bilgi almak isteyenler, ilgili araştırmacılar ve çalışmalarımıza iştirak etmek isteyen kişilerle tanışmaktan memnuniyet duyarız” dedi.

Elektronik Sigaranın Fayda Ve Zararı ile Benzer Yazılar:

26 Aralık 2013 Saat : 2:30

Elektronik Sigaranın Fayda Ve Zararı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed