Emziren Annelerin Yememesi Gereken ve Gaz Yapan Besinler


Emziren Annelerin Yememesi Gereken  ve Gaz Yapan Besinler

Anne Sütü de Bebekler de Gaz Yapabilir
Emziren annelerin yediği bazı esinler annenin sütünde gaz etkisine neden olabilir. Bu da bebeklerde gaz etkisinin oluşmasına sebep oluyor.Onun için emziren anneler tükettikleri besinlere çok dikkat etmelidirler. Uzman hekimler bebeğin iki yaşına kadar muhakkak anne sütüyle beslenmesini,anne sütünün verdiği faydanın başka hiçbir gıdada bulunmadığının altını ısrarla çiziyorlar.

Fakat bebeğinizi emzirirken bilinçli emzirmeli ki başka sorunlara neden olmamalı.
Uzmanlar ve Dünya Sağlık Örgütü ilk altı ay boyunca bebeklerin sadece anne sütüyle , altıncı aydan sonra ise ek gıdalarla birlikte en az iki sene boyunca emzirilmelerini önermekteler.
T.C. Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu önerisini desteklemekte, ve ilk altı ay sadece anne sütü önerisini paylaşmaktadır.

Anne sütünün bebek için yeterli olabilmesi için annenin beslenmesine çok dikkat etmesi, emziren annenin yeterli kalori, yeterli sıvı alması, kendini fazla yormaması ve bebeğini sık sık emzirmesi gerekir. Bunlar anne sütünün artması için gerekenlerdir.
Bunun yanı sıra bebeklerin gaz sancılarının nedenlerinden biri annelerin beslenme şekli ve aldığı gıdalardır. Annenin aldığı bazı besinler bebekte huysuzluk ve uykusuzluk yapabilir.

Annenin tükettiği bir besinin bebeği olumsuz etkileyip huysuzluk verdiği fark edildiğin de o besin emzirme sürecinde alınmalıdır. Bebeğinize huzursuzluk verdiğini düşündüğünüz bir besin olursa bir hafta boyunca o besini yemeyerek bebeğinizin davranışlarını gözetim altın da tutun.

Gaz Yapan ve Yememeniz Gerekenler

  • – Kafeinli yiyecek ve içecekler bebeğinizi rahatsız edebilir. Kafein içeren çay, kahve, kola gibi ve gazlı içeceklerden uzak durmalı, özellikle de fındık, fıstık gibi kuru yemişlerden uzak durulmalıdır.
  • – Çikolata çeşitleri bebeklerde kusma olayını arttırır ve alerji yaparak gaz problemi oluşturur.
  • – İnek sütü ve inek sütünden üretilmiş yoğurt, peynir vb. besinler de bebeklerde huzursuzluğa neden olabilir. Süte alerjisi olan bebeklerde gaz sancısı, alerjik belirtiler ve kusma görülebilir.
  • – Bebeğiniz bu belirtileri göstermese de inek sütü ve inek sütünden yapılmış besinleri tüketmemeye özen göstermeniz bebeğiniz için faydalı olacaktır.
  • – Emzirme dönemi boyunca sucuk ve çeşitleri, salam, sosis, patates cipsi gibi içerisin de katkı maddesi içeren besinlerden uzak durmak gerekir.

Emziren Annelerin Yememesi Gereken ve Gaz Yapan Besinler ile Benzer Yazılar:

20 Şubat 2014 Saat : 10:42

Emziren Annelerin Yememesi Gereken ve Gaz Yapan Besinler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed