Enerji İçeceklerinin Zararları


enerji-iceceklerinin-zararlari

Son zamanlarda en çok tüketilen ve özellikle gençler arasında popüler olan içeceklerinden biri haline gelen enerji içecekleri oldukça yaygın kullanıma sahiptir.
Birçok markette, spor salonunda ve hatta bakkallarda rahatlıkla bulunan enerji içeceklerinin insana enerji verdiği düşünülerek tüketilmektedir.
Spor yapan kişilerin sürekli içtiği bu içecekler, insanın daha enerjik bir yapıda olmasına neden olur. Fakat enerji içeceklerinin bu enerji takviyesi malesef kalıcı değil geçicidir.

Enerji içeceklerinin içeriğinde bulunan bazı maddeler, insan vücuduna anlık doping etkisi verir ama zamanla da organların tahribatına yol açabilmektedir. Onun için enerji içeceklerinin doğru şekilde tüketilmesi çok önemlidir.

Enerji içeceklerinin içeriğinde, başta amino asit, kafein, taurin, guarana gibi insan vücudunu harekete geçiren maddeler bulunur. Bu maddeler vücuda girer girmez kişide farklılık hissettirir. Fakat bu maddeler vücudu uyardığı kadar da rahatsız edicide olabilir. Mesela kafein, fazlası kalp çarpıntısına yol açabilir. Bu da istenmeyen bir durumdur. Enerji içecekleri yaşam kaybına bile yol açabilmektedir. Enerji içeceklerinin zararları nelerdir, bilgilenip, dikkatli olmakta yarar vardır. Masum sanılan bu içecek, ölümünüze yol açmaması için kontrollü bir şekilde kullanınız.

Enerji içecekleri, mahalle bakkallarında bile satılmaktadır. Bilim adamları sürekli olarak enerji içecekleri tüketen insanlarda, bağışıklık sistemi büyük ölçüde zarar gördüğünü bildiriyor. Bağışıklık sistemi vücut için çok önemlidir. Enerji içecekleri vücuda anlık bir güç katarken, diğer yandan da beyin fonksiyonlarını yavaşlatarak kişilerin sinir sistemini etkiliyor. Ergenliğe ulaşmamış çocukların kullanımında, hormon dengelerini altüst etmektedir. Enerji içecekleri, vücudumuz için hayati değer taşıyan suyun kaybına da yol açmaktadır. Bu tarz içecekler malesef ki bağımlılığa sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalar enerji içeceklerinin alkolle eş değer olduğu saptanmıştır.

Enerji içeceklerini herkes tüketmemelidir. Özellikle çocuklarda enerji içecekleri oldukça sakıncalıdır. Hamile bayanların enerji içecekleri tüketmemesi gerekir. Kronik hastalıklar bulunan, kalp, tansiyon, şeker gibi hastaların enerji içeceklerini tüketmesi oldukça tehlikelidir. Enerji içeceklerini spor eğitmenlerinin tavsiyesi ile sadece sporcuların kullanması doğru bir yaklaşımdır.

Enerji İçeceklerinin Zararları ile Benzer Yazılar:

15 Şubat 2016 Saat : 9:04

Enerji İçeceklerinin Zararları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed