Erden Bilgen Ve Hayatı


Erden Bilgen
Müzik eğitimine Cilavuz Köy Enstitüsü müzik öğüretmeni olan babası Selim Bilgen ve Cemal Cimcoz ile başlayan Erden Bilgen, 1964 yılından itibaren İzmir Devlet Konservatuvarı’nda Hermann Neuling ve Hans Nicolai ile beş yıl trompet, Andre Sommer ile müzik teorisi, 1969/71 yılları arasında da Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Jean Claude Bayeaux ile trompet, Erçivan Saydam ile armoni ve kompozisyon çalışarak mezun oldu.

1971/78 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda trompetçi olarak çalıştı. Bu dönemde,birçok tv ve radyo proğramında CSO ile Batı, Türk Halk ve Çağdaş, Cinuçen Tanrıkorur ve Erol Sayan ile birlikte Klasik Türk, çeşitli müzik grupları ile de Pop ve Caz müziği bestelerini seslendirdi.

1978 yılında Rheinische Musikhochschule Düsseldorf’ta Prof.R.Lodenkemper ile trompet üzerine master çalışması yaptı ve ayni okulda Prof.W.Trommer’in orkestra şefliği derslerine katıldı. 1979/89 yılları arasında Almanya’da çeşitli orkestralar ile çaldı, müzik okullarında ders verdi. Alman çağdaş müzik grubu “Avance” ile birlikte yeni yapılmış bestelerin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.Yurt dışında yapılan enstruman seminerlerinde, “üfleme tekniği” ve “eserlerin yorumu” üzerine yapılan çalışmalarda tüm bakır enstrumanlara başkanlık etti.

1985 yılında Freiburg Caz Okulu’nun kurucu üyesi olarak görev aldı ve ayni okulda trompet dersi verdi.

1991 yılında sanatçıya Kültür Bakanlığı tarafından Solist Sanatçı (Devlet Solisti) ünvanı verilmiştir.

Erden Bilgen Ve Hayatı ile Benzer Yazılar:

10 Aralık 2013 Saat : 8:46

Erden Bilgen Ve Hayatı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed