Evde Sabun Yapılışı


evde-sabun-yapilisi

Mis gibi kokularıyla insana ferahlık veren ve temizliğin vazgeçilmezleriden bir olan sabun, gündelik hayatta en çok kullandığımız temizlik ürünlerdendir. Ancak sabunlar daha da renkli olmaya ve çeşitlenmeye başladı. Hijyenik bakımdan önemli olan sabunlar, eskisine göre kimyasal katkıları fazlaca artmaktadır. Malesef içeriğinden çok şekline, rengine ve görüntüsüne önem verilmeye başlandı.

Onun için hem bütçenize katkıda bulunacak hem de bitkisel yollarla daha sağlıklı sabunları evinizde yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

  • Bitkisel yağ
  • Kül
  • Tuz
  • Su
  • Plastik bir kap
  • Tencere

Yapılışı:

İlk olarak bir miktar suya temiz külünüzü koyup tencerenin içinde ısıtınız ve dinlenmeye bırakınız. Karışımınızın içine ne kadar kül koyacağınızı şu şekilde deneyerek yapabilirsiniz. Küllü su hazırlayıp o suyun içine küçük bir patates koyunuz. Patates batıyorsa bir miktar daha kül koymanız gerekmektedir. Patates eğer suyun üstüne çıkıyorsa, karışımınıza biraz daha su eklemelisiniz. Küllü suyunuzu hazırlayıp ısıttıktan sonra, başka bir kapta üç ölçü yağı, 40-50 derecede ısıtınız. Yağ biraz ılıdıktan sonra üzerine küllü suyu ilave ediniz ve karışımı kısık ateşin üzerine alarak tahta kaşıkla karıştırınız ve sabunun sert olması için bir miktar tuz atınız. Yarım saat karıştırdıktan sonra koyu bir kıvama gelecektir. Artık sabununuz hazır demektir. Bu karışımı kalıplara dökünüz ve iki gün kalıpta tutunuz. Kalıptan çıkardığınız sabunlar bir iki ay gölgede kuruttuktan sonra sabunlar kullanıma hazırdır. Bu işlemi açık havada ve metal tencere kullanmanız sağlık açısından çok önemlidir. Sabunun püf noktası ise; karışımı köpük kalmayana kadar karıştırmaktır. Tercihinize göre yağın içine lavanta ve gül yağı da koyabilirsiniz.

Zeytinyağı Sabunu Yapımı

Gerekli Malzemeler:

  • Zeytinyağı
  • Su
  • Kostik
  • Metal olmayan kaplar

Yapılışı:

Soğuk Su Sabunu:

6 ölçü suyun içinde 1 ölçü kostiği iyice eritiniz. Daha sonra 6 ölçü zeytinyağının içine erimiş olan bu karışımı damla damla akıtarak, tahta kaşık ile sürekli karıştırınız. Koyulaşan bu sabunu, uygun ortamda soğumaya bırakın ve soğuduktan sonra bıçakla keserek kalıplayabilirsiniz.

Sıcak Su Sabunu:

Soğuk su sabunu yapılışından tek farkı, işlemi kaynatarak yapmaktır. Sıcak su sabununda su altta kalır ve sabun suyun üzerine çıkar ve üstte toplanır. Aynı şekilde bu sabunu da, uygun düz bir zemin üzerine döküp katılaşınca kesebilirsiniz.

Evde Sabun Yapılışı ile Benzer Yazılar:

20 Ocak 2016 Saat : 10:15

Evde Sabun Yapılışı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed