Evlenmeden Önce Mutlaka Sorulması Gereken Sorular


  • Anasayfa
  • Evlenmeden Önce Mutlaka Sorulması Gereken Sorular

Evlenmeden Önce Mutlaka Sorulması Gereken Sorular

Nikah masasına oturmadan önce evleneceğiniz insanı ne kadar tanıdığınız, istek ve düşünceleriniz acaba ortak mı? Bu basit sorular basite alınacak konular değil.Evleneceğiniz kişiye sormaktan çekinmemeniz gereken öncelikli konuların olduğunu unutmayın.
İşi hakkında sormanız gerekenler: Mesleğini isteyerek mi seçti? Haftada kaç saat çalışıyor? İşle ilgili hayalleri var mı varsa nelerdir? Emekli olunca neler yapmayı hayal ediyor? İşten ayrıldığın da ne yapmayı planlıyor? İşinin kuralları var mı varsa nelerdir? (seyahat, evde çalışmak,acil durumlarda işte olmak vb.)

Maddi durumu konusunda:

Para konusunu açmak zor bir konu ama ileride zorluk çekmemek için sorulması gereken önemli konulardan biri. Çoğu çift evlendikten sonra harcamalar konusunda tartışmaya başlıyor. Para hayatımızın her alanında olacağından bu soruyu sormaktan çekinmeyin.

Yıllık ve aylık gelir hakkında:

Aylık gelirini evlenmeden önce bilmek sizinde hakkınız çünkü evlendikten sonra bir sürprizle karşılaşmamanız için bilmeniz lazım.
Evlendikten sonra banka hesapları ayrı mı yoksa ortak mı olacak? Borcu veya alacağı var mı? Varsa ne kadar? Aile bütçesi olması onun için önemli mi? Çok para kazanmak onun için çok önemli mi?

Cinsellik hakkında:

Erkekler ve kadınların farklı farklı cinsel beklentileri olabilir. Erkekler cinsellik konusunda daha cesur davranabiliyorlar, kadınlar daha çekingen ve utangaçtır. Çiftlerin birbirlerinden cinsellik konusunda beklenti ve korkularını konuşmaları gerekir.

Sormanız gerekenler. Spesifik cinsellik hareketleri onu huzursuz eder mi? Cinsellik huzursuzluk yaratır mı? Evet veya Hayırsa niçin? Cinsellik için cinsellik modun da olması gerekiyor mu? Ne kadar sıklıkta birlikte olmak ister? İyi bir evlilik için cinsel bağlılık gerekli mi?

Çocuk hakkında:

Çocuk, iki kişilik ailenin çoğalmasına ve yaşamın değişmesine sebep olur. Evlendiğinizde çocuk sahibi olmak istemiyorsanız veya uzun süre sonra istiyorsanız bunu mutlaka birbirinizle paylaşmalısınız.

Çocuk ister misin? İsterse ne zaman? Kaç tane? Çocukların bazı ruhsal veya dini kurumlara gitmesini ister misin? Çocuklarının yakınında olmasını ister misin? Çocuk eğitiminde neler düşünüyorsun? Erkek çocuklara da kız çocuklarına davranıldığı gibi mi davranılmalı? Aynı kurallar mı uygulanmalı? Aynı davranışlar cinsiyetlerini nasıl etkiler?

İnanç hakkında:

Evlilikte dini inançlar yaşamı büyük ölçüde etkiler. Bu konuda da sorular sormalısınız. İnançlı mısın? Dini bir yere kuruma tarikata üye misin bağlı mısın? Eşinin yaşamını dini kurallara göre sınırlandırır, onunda sana uyum sağlamasını ister misin?

Evlenmeden Önce Mutlaka Sorulması Gereken Sorular ile Benzer Yazılar:

5 Mart 2014 Saat : 10:31
  Genel

Evlenmeden Önce Mutlaka Sorulması Gereken Sorular Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed