Folik Asit (Folat) Kullanımı


Folik Asit (Folat) Kullanımı

Folik Asit (Folat)
Folat olarak adlandırılan folik asit, suda çözünen bir B vitaminidir. Herkesin her gün bu B vitaminine ihtiyacı var. Folik asit, vücutta fazla miktarda depolanmaz. Bu sebeple vücudun işlevini gerektiği gibi yerine getirebilmesi için, vücudun her gün gıdalarda(önerilen) veya ilaç olarak alınması gerekir. Folik asit de diğer vitaminler gibi eczanelerden reçetesiz kolayca bulabileceğiniz bir vitamindir.

Neden Folik Asit (Folat)  Alınmalı?

Folat DNA oluşumuna katkıda bulunuyor. Hücrelerin hangi tür hücreler olacağına DNA karar verdiğinden bu önemidir. Büyüme ve gelişmenin uygun şekilde olması açısından Folat önemlidir. Hücrelerin günlük olarak yenilenmesinde vücuda yardımcı olur. DNA oluşumunda ki rolünden dolayı, Folat sağlıklı eritrosit (alyuvar veya kırmızı kan hücreleri) oluşumu için de gereklidir. Vücut için birçok reaksiyon da Folat gereklidir. Vücudun gereken işlevi olması gereken şekilde sürdürmesi için, bir maddenin başka bir maddeye dönüştürülmesine de yardımcı olur.

Folik Asit’in (Folat) Diğer Faydaları

Beyin ve omurgada oluşabilecek doğum kusurları riski, folik asit kullanmakla azaltılabilir. Anne karnındaki bebek için oluşabilecek tüm özür riskleri, sakatlıkları ve rahatsızlıkları folik asitle engellemek mümkün. Kadınların hamile kalmadan önce, vücudunda yeterli miktarda folik asit olmalı. Folik asit, bazı hastalık risklerinin azalmasında da çok etkilidir. Örneğin koroner kalp hastalığı ve felç gibi kardiyovasküler hastalılar, kolon, meme ve servikal kanser gibi kanserler ve Alzheimer, demans ve depresyon gibi beyni veya zihinsel fonksiyonu etkileyen hastalıklar.

Hamilelerin günlük 400 mikrogram folik asit tüketmeleri öneriliyor. Değişik durumlarda doktor kontrolüyle, bu miktar 4,0 miligramdan 4.000 mikrograma çıkartılabilmektedir. Kadınların, ekstra folik asit ihtiyaçlarını günde birden fazla multivitamin alarak karşılamamalı, çünkü bu yöntem, A vitamini gibi diğer vitaminlerin sağlıksız boyutta alınmasına yol açabilir. Folik asit dozunda ve zamanında kullanılmalı. Önerilen uzman doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Folik Asit yönünden zengin sebzeler:

Ispanak, marul, şalgam , lahana, haşlanmış kuşkonmaz ve brokoli

Folik Asit (Folat) Kullanımı ile Benzer Yazılar:

10 Mart 2014 Saat : 1:30

Folik Asit (Folat) Kullanımı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed