Göz Seğirmesi Nedenleri ve Tedavisi


Göz Seğirmesi Nedenleri ve Tedavisi

Göz Seğirmesi Nedir? Göz Seğirmesi Neden Olur? Göz Seğirmesi Tedavisi Nedir?

Göz kapağı tikleri ve kasılmaları herkeste olabilen ve oldukça yaygın bir durumdur. Genelde gözün birinin alt kapağında görülmekte, fakat üst göz kapakta da seğirme görülebilir. Çoğu göz seğirmesi anlıktır, yani kısa bir süre için olur ve biter, ama haftalarca, hatta aylarca devam edebilen seğirmeler de söz konusudur.

Göz seğirmesine çözüm bulunabilmesi için, buna neden olan sorunun esas sebebini bulmak gerekiyor. Doktor dilinde miyokimi (adele seğirmesi) denen, gözde oluşan ve dalgalanan bu kas kasılmalarına aşağıdaki nedenler sebep olabilir.

  • Stres
  • Yorgunluk
  • Göz yorgunluğu
  • Alkol
  • Göz kuruluğu
  • Dengesiz beslenme
  • Alerjiler
  • Kafein

Kısa süreli göz kapağı seğirmesi genelde iyi huyludur, durumun ciddi olmadığı ve tıbbi bir durum gerekmediği anlamına gelir.

Ciddi göz seğirmesine, azblefarospazm ve orofasiyel diskinezi gibi nörolojik durumlar neden olabilmekte. Bu durumlar çok nadir olur ve olduğunda da bir göz doktoru tarafından teşhis edilip tedavi edilmelidir.

Göz Neden Seğirir?

Stres:
Çok stresli durumlar da vücudumuz birbirinden farklı tepkiler verir. Göz seğirmesi, özellikle de gözlerin yorgunluğu görüş sorunları ile alakalı olduğunda stresin işareti olabilir. Stres nedenlerini azalttığınız da göz seğirmesini durdurabilirsiniz. Göz seğirirken, hareketi herkesin görebildiğini anlayabilirsiniz.

Yorgunluk:
Stres veya diğer sebeplerden dolayı uykusuzluk, göz kapağı kasılmalarına neden olabilir. Düzenli ve iyi bir uyku durumu düzeltebilir.

Göz yorgunluğu:
Görüşte bozukluk, gözleri yorar ve yeni bir gözlüğe ihtiyacınız olabilir bu durumlarda da seğirme ortaya çıkabilir. Belki de gözleriniz, göz kapağı seğirmesini tetikleyecek kadar çok zorlanıyordur.

Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazları aralıksız uzun süre kullanmak da görüşle ilişkili stresin yaygın bir nedenidir.

Eğer göz kapağı seğirmesi sorununuz sürekli ve rahatsız edecek derecede ise, bir göz testi yaptırmalı, çünkü iyi bir görüşe ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Eğer uzun süre bilgisayar başında zaman geçiriyorsanız, bilgisayar kullanırken takmak üzere doktorunuzdan gözlük konusunu da konuşmalısınız.

Kafein ve alkol:
Bir çok uzman, fazla kafein veya alkol tüketmenin göz seğirmesini tetikleyebileceğini savunmaktadır. Eğer kafein (kahve, çay, gazlı içecek vb.) veya alkol tüketiminiz çok fazlaysa, azaltmak göz seğirmesinin giderilmesin de etkili olacaktır.

Göz kuruluğu:
Yaşlılardan çoğu, yaşlanmaya bağlı göz kuruluğu yaşamaktadır. Göz kuruluğu, bilgisayar kullanan, bazı belirli ilaçları alan (antihistamin, antidepresan vb.), lens takan ve kafein veya alkol tüketen insanlarda daha sık görülür. Yorgun ve baskı altında bulunduğunuzda da da göz kuruluğu yaşayabilirsiniz.

Göz kuruluğu durumunda yapılabilecek en doğru şey göz doktoruna gitmektir, çünkü göz kuruluğunun farklı birçok tedavisi bulunmakta.

Dengesiz beslenme:
Magnezyum gibi vücuda gerekli olan bazı besinlerin eksikliği göz kapağı kasılmalarını tetikleyebilmekte. Bu düşüncenin bilimsel kanıtı olmasa da, göz kapağı seğirmesinin nedeni olabilir.

Alerjiler:
Göz alerjisi olan insanlar göz kaşınması, şişmesi veya sulanması yaşayabilirler. Gözlerin ovalanması, göz kapağı dokularına ve gözyaşına histamin salınmasına sebep olur.Çünkü bazı vakalarda, histamin, göz kapağı seğirmesine neden olmaktadır.

Bazı doktorlar, bu tarz göz kapağı seğirmesi için antihistamin göz damlaları veya tabletleri önermektedirler. Ama antihistaminlerin göz kuruluğuna da sebep olabiliyor. Gözleriniz için yapılacak en doğru şey, tedaviye göz doktoru ile birlikte karar vermektir.

Göz Seğirmesi Tedavisi

Nadir olarak bazı vakalarda, göz seğirmesi giderilemez. Göz seğirmelerinin bir kısmı, kas kasılmalarını durduran Botoks enjeksiyonu ile başarılı bir biçimde tedavi edilebilmekte. Göz seğirmesi yüzünüzün yarısını veya göz kapaklarınızın kapanmasına neden olacak kadar gözünüzü etkiliyorsa, uygun teşhis ve tedavi için doktorla görüşmeniz şart.Göz sağlığınız için doktor önerisi dışında bir yöntem uygulamamanız gerekir.

Göz Seğirmesi Nedenleri ve Tedavisi ile Benzer Yazılar:

13 Mart 2014 Saat : 10:23

Göz Seğirmesi Nedenleri ve Tedavisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed