Göz tembelliği ve Tedavisi


Göz tembelliği:
Çocuklarda görülen göz tembelliğinde tedavinin geç kalınması, kalıcı görme bozukluğuna neden olmaktadır. Göz tembelliği, sık rastlanan, çok konuşulan, fakat az bilinen bir rahatsızlıktır. Gözlemlenmesi ve fark edilmesi zor olan bir hastalıktır.Bundan dolayı çocuklarda belirgin herhangi bir sorun olmasa da 3,5– 4 yaşlarında muhakkak göz muayenesi yaptırmak gerekir.

Çünkü bu yaşlarda çocuklar kendilerini ifade edebildikleri için görme seviyeleri ölçülebilmektedir. Göz Tembelliği 7 Yaşına Kadar Tedavi Edilebilen bir rahatsızlıktır.

Göz tembelliği, ancak detaylı göz muayenesi sayesinde tespit edilebilmektedir. Erken tespit edilen göz tembelliği tedavisinde başarı oranı daha fazladır. Göz tembelliği tanısı zamanında teşhis edildiği takdirde, sağlam göz kapatılarak, gerekli gözlük camı verilerek, beyne bulanık gören gözün de gördüğü sinyali verilir.Bu yolla kademeli olarak gözdeki görme yeteneğinin kazanılması hedeflenir.

İki göz arasında bir numaradan fazla fark veyahutta her bir gözde ayrı ayrı yüksek astigmat, miyop veya hipermetrop olması, göz kapağı düşüklüğü de görme eksenini kapayarak göz tembelliğini oluşturabilir.Göz tembelliği zamanında tedavi edilmeyen çocuklarda kalıcı görme kusuru gelişebilir,eğer normal gözde hastalık veya yaralanma olursa,tembel gözle ömür boyu az görmeye mahkum kalınabilir.

Göz Tembelliğinin Tedavisinde Gözlük Kullanımı:

Gözlükle göz tembelliğinin tedavisinde, çocuğun ihtiyacı olan, uygun numaradaki gözlük kullandırılmasında ki amaç, iyi gören gözün kapatılması ve tembel olan gözün görmeye zorlanması ilkesine dayanmaktadır.

Göz tembelliği ve Tedavisi ile Benzer Yazılar:

23 Ocak 2014 Saat : 10:29

Göz tembelliği ve Tedavisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed