Gözde Çapak ve Nedenleri


Gözde Çapak Neden Olur

Gözde Çapak

Sabah kalktığımızda çoğumuz gözümüzde çapak olduğunu fark ederiz. Bunun nedeni uyku sırasında gözyaşları kanalı sayesinde nemlenen gözler, sabah bu yaşların kuruması sebebiyle çapaklanmıştır. Fakat uyandıktan sonra, günlük hayatımızda gözlerde irin benzeri ve yoğun kıvamda, renkli bir çapaklanma oluyorsa bu da net görmeyi mani oluyorsa, bu duruma enfeksiyon gibi başka nedenler sebep oluyordur. Çapaklanmaya neden olan etkenleri bilmek, çözüm bulmayı kolaylaştıracaktır. Özellikle çapak la beraber gözlerde kızarma, yanma, bulanıklık benzeri başka belirtiler de oluyorsa, mutlaka bir göz doktoruna görünmek gerekir.

Göz İltihabı

Gözde aşırı olarak sarı mukus birikmesi oluyorsa bu göz enfeksiyonu belirtisi olabilir. Göz iltihabı nedeniyle göz kızarıklığı oluyorsa buna, halk arasında pembe göz veya göz nezlesi denilmektedir. Bakteriyel göz enfeksiyonlarında koyu ve sarı bir sıvı gözden dışarı akar ve gözde ağrı, ışığa karşı hassaslık ve kızarıklık olur.

Virüs kaynaklı enfeksiyonlar tedavi için antibiyotiğe cevap vermezler ve enfeksiyon bulaşıcı olabilir. Bu tip enfeksiyonlar, soğuk algınlığı gibi belli bir süre sonra kendiliğinden geçer. İltihap sebebiyle göz kapaklarının yapışmasına sebep olan çapağı geçirmek için, nemli ve ılık bir bezle, kapalı göz kapaklarına hafif kompres yapmak etkili olacaktır.

Göz Alerjileri

Gözde çapaklanma olmasının nedenlerinden birisi de göz alerjisidir. Mevsimsel veya hayvanlara karşı alerjisi olan kişilerde, gözde çapaklanma olabilir. Alerji belirtisi tipindeki çapaklanmalar da, gözden renksiz bir sıvı gelir. Beyaz çapak la birlikte, gözlerde kaşıntı olur. Böyle bir durumda gözleri ovalamak, kaşımak durumu daha da kötüleştirecektir. En iyi çözümlerden biri doktorun vereceği alerji damlasıdır. Gözler kapalı bir şekilde, göz kapaklarına soğuk kompres yapmak rahatlama sağlayabilir.

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu olan kişilerde gözyaşı üretimi yetersiz olduğundan gözler gereği kadar nemlenemez ve beslenemez. Göz kuruluğuna bağlı gözyaşı film tabakasındaki anormallikler gözde çapaklanmaya sebep olabilir. Gözyaşı film tabakası 3 katmandan oluşmaktadır ve bunlardan biri mukus içerir. Bu katmanlarda göz kuruluğu olduğunda gözde çapak birikmesi normaldir. Göz kuruluğunun başka belirtileri gözlerde batma, göze bir şey kaçtığı hissi gibi semptomlardır. Göz kuruluğu yaşlanma veya uzun süre lens kullanma gibi değişik nedenden kaynaklanabilir.

Kornea Ülseri

Gözümüze kaçan yabancı cisimler, gözün hassas tabakası olan korneada yaralanmaya neden olurlar. Bu küçük yara nedeniyle bakteri ve mikroplar, gözün kornea tabakasında iltihaba neden olur işte bu duruma kornea ülseri denir. Yanlış kontakt lens kullanımı kornea ülserine neden olabilir. Kornea ülseriyle beraber gözde sürekli ve yoğun bir şekilde çapaklanma olur gözün net görüşü bozulur, kızarma ve ciddi bir acıyla gözdeki sorun kendini kolayca fark ettirir. Kornea ülseri, doktor tarafından tedavi edilmeli, tedavi şekli genelde göz damlası iledir. Tedavi edilmediği takdirde, yaralanma nedeniyle korneada kalıcı hasar olabilir.

Gözde Çapak ve Nedenleri ile Benzer Yazılar:

25 Mart 2014 Saat : 12:22

Gözde Çapak ve Nedenleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed