Güneş Saati ve Özellikleri


Güneş Saati ve ÖzellikleriGüneş saati

Zamanı ölçmek insan oğlu için ihtiyaç olmuştur bunun için ilk çabalar güneş saatiyle başlamıştır. Güneş saati, yüzyıllar boyu zamanın ölçülmesinde kullanılan en yaygın araç olmuştur.
Güneş saatleri, bir milin gölgesinin, Güneş’in görünen hareketine uygun olarak, taş veya madeni bir zemin (kadran) üzerindeki gölgenin hareketine göre zamanı ölçmeye yarayan araçtır. Güneş saatleri sadece bol güneşli ülkelerde vede gündüzleri kullanılabiliyordu.

Saat ihtiyacının gelişmesi dinî sebeplerden kaynaklanmaktadır. Mısır dilinde saat anlamına gelen wnwt rahiplerin dini görevi anlamına da gelmekteydi. Rahipler güneşin yolunu izlemek için değişik şekillerde yapılmış güneş saatleri kullanıyorlardı.

Güneş saatinin tasarımında gerçekleşen  en önemli gelişme, gündüz saatlerini eşit dilimlere ayırmayı sağlayan yarım küre biçimidir. M.Ö. 300’lü yıllarda Keldani astronom Berossus’un bulduğu bu şekildeki saatlerde, yarım küre iç bükey olarak yerleştiriliyor, gölgenin yarımküre üzerinde izlediği yol, Güneş’in gökyüzünde izlediği yörüngenin kopyası oluyordu. 12 eşit bölüme ayrılmış olan yarım kürenin üzerine yörüngeler çizilip, mevsimlerle ilişkili saat başları da birer eğri ile birleştiriliyor.

Güneş Saati ve Özellikleri ile Benzer Yazılar:

3 Nisan 2014 Saat : 7:57

Güneş Saati ve Özellikleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed