Hafıza Kuvvetlendirme Teknikleri


Hafıza Kuvvetlendirme TeknikleriHatırlamak istediğimiz veya asla unutmamamız için çaba göstermemiz gereken şeylerin arasında isimler, telefon numaraları, yüzler, işler, görüşmeler, doğum günleri ve yapılan konuşmalar olabilir. Tabi bunların hatırlanamaması nedeni yeteri kadar dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Üzerinde biraz durduğunuz zaman hatırladığınızı fark edeceksiniz. Hatırlamama sorununa bazı pratik çözümleri aşağıda sıralamaya çalıştık;

Aktif olun:
Okurken, dinlerken ve düşünürken daha aktif olmaya çalışın. Kendiniz için ufak hatırlama notları alın ve dinlediğinizi belirtir davranışlar sergileyin. Pasif kalırsanız beyniniz konudan uzaklaşır.

Odaklanın:
İlgilendiğiniz hemen hemen her konuda detaylara önem verin,dikkat edin. Her gün yeni bilgilerle karşılaşıyoruz, fakat kendimiz için önemli olanları ve işimize yarayanları hatırlıyoruz. Daha fazla şey hatırlamak için önem alanımızı genişletmelisiniz.

İlişkilendirin:
Yeni öğrendiğiniz bilgilerle eski bildikleriniz arasında bir bağlantı kurmaya çalışın. Hatırlamakta zorluk çekeceğiniz şeyleri sayılarla özdeşleştirip gözünüzün önüne getirmeye çalışın.

Tekrarlayın:
Küçükken hatalı davranışlarımız ya da yaptıklarımızdan dolayı, doğruyu yapmamız için cezalanmışsınızdır. Tekrarlamak, düşünceyi aklımıza nakşetmek ,zorla yerleştirmektedir. Eğer, yeni tanıştığınız birinin ismini unutmamak için ismini bir süre tekrarlayın. Bu telefon numarası veya başka şeyler de olabilir.

İsimlerde bağlantı kurun:
Eskiden tanıdığınız fakat ismini hatırlayamadığınız birisiyle karşılaşmak, ismini hatırlayamadığınız için, sizin açınızdan üzücü veya utanç verici olabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için o kişi ile bir figür arasında bağlantı kurmanız, hatırlamanıza yardımcı olabilirsiniz.

Haritalandırın:
Hatırlamak istediğiniz veya unutmak istemediğiniz bir şey için zihninizde görsel bir harita çizin. Unuttuğunuzda bu görsel haritayı gözünüzün önüne getirin bu hatırlamanızı sağlayacaktır.

Kendinize zaman verin:
Günlük aldığınız bilgilerin emilmesi zihninizde yer etmesi için kendinize yeterli zamanı verin. Hatırlamak istediğinizde de enerji seviyenizi yüksek, konsantrasyonunuzu da aktif tutun.

Sakin olun:
Birçok kişi sakin davrandığında zihni daha iyi çalışır. Ama bazılarında da baskı işe yarayabilir, fakat rahat olmanız fark etmeyi ve hatırlamayı güçlendirecektir.

Hafıza Kuvvetlendirme Teknikleri ile Benzer Yazılar:

24 Mart 2014 Saat : 6:15

Hafıza Kuvvetlendirme Teknikleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed