Hakkari ve Gezilecek Yerleri


Hakkari ve Gezilecek Yerleri

Hakkari ismini eskiden Van gölünün güneyinde ve bir bölümü de İran’a doğru uzanan bölgesine yerleşmiş “Hakkar” kabilesinin almıştır.
Arap dili, coğrafyası ve tarihlerinde bu bölge “Hakkariye” olarak anılır ve “Hakkarlar’ın Şehri” anlamına gelmektedir.

Yörede yapılan araştırmalarda ele geçirilen belge ve bölgede bulunan kaya isimlerinden bölgenin tarih öncesi çağlarda yerleşim yeri olduğu, Sümerler, Akadlar, Urartular ve Asurluların da bu bölgede uzun süre yaşadıkları anlaşılmıştır. Yüksekova Hırvata Köyü Kalıntıları gezilip görülmeye değer.

Melik Muhammed Medresesi
Hakkari beylerinden Melik Muhammed Esat tarafından yaptırılmış ve 1910 senesine kadar medrese olarak kullanılmıştır.

Kayme sarayı
İki katlı olan sarayın kitabesinde 1910 tarihi yazan sarayın Seyyid Abdullah´a ait olduğu biliniyor.

Taş Köprü
Osmanlılar Dönemi´nde Şemdinli deresi üzerinde kurulan köprü, Bağlar Köyü´ne 1,5-2 km. uzaklıkta. Köprünün işçiliğindeki muntazam yapısı ve halen kullanılır olması nedeniyle çokk önem taşımaktadır.

Mağara Devri kaya Resimleri
1938´de Cilo-Sat dağlarının Gevaruk Vadisi´nde rastlanan resimler Hakkari bölgesinde zamanında mağara devri insanlarının yaşadığını gösteriyor. 5000 yıllık olan kaya resimleri Hakkari´nin en büyük tarihi hazinesi. Buralarda şimdiye kadar 1179 kaya resmi bulunmuştur. Civar yörelerde her geçen gün yeni kaya resimlerinin bulunduğuna dair haberler alınmaktadır.

Dünyaca Ünlü Ters Lale
Dünyada sadece Hakkari’nin Cilo Dağları’nda yetişen “Ters Lale”, dünyanın en nadide çiçekleri arasındadır. Geçmişte Hakkari Bölgesi’nde yaşayan Asuri’lerin her sabah göbeğinden su yaydığı için ‘Ağlayan lale’ adı da verildiği rivayetler arasında ve bu yüzden kutsal saydığı “Ters Lale”, günümüzde de oldukça değerlidir. Boyu 75 santimetre kadar olan, her dalında da 6 lalenin ters büyüdüğü doğa harikası çiçek, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır. Kurul kararınca lalenin il ve yurtdışına çıkarılması kesinlikle yasaklanmıştır.

İklimi:
Mayıs-Ağustos ayları arası gezi için en uygun dönem.

Etkinlikleri:
Hakkari´nin düşman işgalinden kurtuluşu: 12 Nisan
Şehitlerin Ziyaret Günü: Hakkari, 28 Temmuz
Kuzu Kırpma Şenlikleri: 30 Ağustos

Hakkari ve Gezilecek Yerleri ile Benzer Yazılar:

5 Şubat 2014 Saat : 2:14

Hakkari ve Gezilecek Yerleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed