Hamilelik Kiloları Nasıl Verilir?


hamilelik-kilolari-nasil-verilir

Doğum öncesi alınan fazla kilolar ve eski bedenine kavuşmak isterken yetersiz beslenmeden dolayı sütünün azalmasından-kesilmesinden korkan anneler için, hem zayıflatacak, hem de süt artıracak öneriler.

Hamilelikte alınan kiloların verilebilmesi için muhakkak olması gereken ilk adım düzenli ve doğru emzirmektir. Çünkü emzirme sırasında bazal metabolizma hızı, normal dönemden daha fazladır. Tavsiyelerimiz doğrultusunda sağlıklı bir şekilde fazla kilolardan kurtulabilir, hamilelik öncesi normal kilonuza kavuşabilirsiniz.

Doğru zayıflama şeklini aşağıda maddeler halinde sizlere sunuyoruz.

EMZİRİN
Bebeğini sık emziren bir anne, günde en az 500 cc süt verir ve bu yüzden ortalama 500 kilokalori enerji kaybeder. Fakat anneler, “Emziriyorum, sütüm artsın” diyerek aşırı ve dengesiz beslenmek yerine, uygun miktarda ve doğru bir şekilde beslenmelidir.
Sağlıklı bir beslenme programı sayesinde hem kolay kilo verirsiniz, hem de sütünüzün kalitesi artar. Bu biçimde beslenerek 8-12 ay sonra eski formunuza kavuşursunuz.

KALSİYUM ALIN
Günde 2-3 porsiyon süt ve süt ürünü tüketiniz. Beslenmede kalsiyum ihtiyacını karşılamazsanız, kalsiyum sizin kemiğinizden alınıp süt üretimine katılır. Bu da sizin ve bebeğinizin gelişimini olumsuz etkiler.

SEBZE, MEYVE YİYİN
Mutlaka her öğünde sebze ve meyve tüketmeye itina gösterin. Sebzeli yemek pişirme şekli vitamin ve mineral içeriklerinin faydalı olması açısından oldukça önemlidir. O yüzden sebzeler yıkaandıktan sonra mümkün olduğu kadar büyük parçalar halinde pişirilmelidir.

PROTEİNLERE DİKKAT!
Enerjinin yüzde 15’i proteinlerden alınmaktadır. Et, tavuk, balık, yumurta ve kurubaklagiller gibi… Yine bu besinler B grubu vitaminleri, demir ve çinko bakımından da oldukça zengindir.

DEMİR EKSİLMESİN
Doğum sonrası, çoğu annede demir eksikliği sık görülür. Pekmez, yumurta sarısı gibi besinler günlük beslenme listesin de muhakkak olmalıdır. Bu gıdaları, C vitamini içeren besinlerle tüketmeniz demir emilimi artacaktır. Yiyeceklerle beraber alınan demirin vücutta kullanılmasını önemli şekilde engelleyen çay tüketimini iyice azaltın.

FOLİK ASİTE DEVAM
Hamilelik döneminde olduğu gibi, emzirme döneminde de folik asit yönünden zengin besinler tüketmelisiniz. Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler, karaciğer, böbrek, yumurta, kabuklu tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, baklagiller ve taze sıkılmış portakal suyunda bolca bulunur.

İYOT İHTİYACI DA ARTAR
Ülkemizde, guatr vakalarının fazla görüldüğü bölgelerde, bebekte ve annede eksiklik olmaması için iyot gereksinimi mutlaka karşılanmalıdır. Bunun için emzirme döneminde iyotlu tuz kullanmak, iyot ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır. Tuzu kapalı ve ışık almayan yerde saklayın.

KOMPLEKS KARBONHİDRAT
Günlük enerjinin yüzde 55-60’ını karbonhidratlardan sağlamanız gerekir. Şeker gibi basit karbonhidrat yerine, makarna, patates, tam buğday ekmeği gibi kompleks karbonhidratlar tercih özellikle tercih edin.

SIVI ALIMI SÜTÜNÜZÜ ETKİLER
Anne sütünün kaliteli olması, annenin yediği gıdalardan direkmen etkilenmez, ama sıvı gıdalarla ilişkisi oldukça fazladır. Anne sütünün yüzde 80’den fazlası su olduğu için, günde en az 3 litre sıvı gıda almalısınız.

Hamilelik Kiloları Nasıl Verilir? ile Benzer Yazılar:

5 Mart 2016 Saat : 10:49

Hamilelik Kiloları Nasıl Verilir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed