Hz Muhammedin Peygamber Oluşu


hz-muhammedin-peygamber-olusu

Hz Muhammed (SAS.) , kırk yaşlarında 610 senesinde Mekke’de Peygamber oldu. Mekke’de,  hanif ve kendini dünya işlerinden soyutlayıp ibadete vermek isteyen  kişiler,  recep ayında Hira dağına çekip, inzivaya dalarlardı. Hz Muhammed’de (SAS.) 40 yaşlarında, kalbinde oluşan yalnızlık nedeniyle, Hira dağındaki bir mağaraya çekilmiş, günlerce ibadetle uğraşmıştır. Allah’ın kudret ve azametini düşünerek zikir yapıyordu. Hz Muhammed(SAS.) burada,  bir nevi Allah tarafından kendisine verilecek olan büyük görevine hazırlanıyordu.

Burada bulunduğu zamanlarda kulağına  ”Sen Allah’ın elçisisin.” sözlerini işitiyor, etrafında kimseleri göremiyordu. Kendisine verilecek olan görevden önce, sadık rüyalar görmeye başladı. Bu süre altı ay boyunca böyle devam etti.

Hz Muhammed’e ilk vahiy

Hira dağında aynı şekilde ibadet ettiği, Ramazan ayının Kadir gecesinde, bir sesin kendisini Muhammed diye ismiyle çağırdığını işitti. Etrafına baktı fakat   kimseleri göremedi. Fakat  etrafı nurla kaplanmıştı. Bu esnada kendisi de bayılmıştı. Kendine geldiğinde  karşısında Cebrail (AS.) gördü. Vahiy meleği Cebrail (AS.) kendisine:

” Oku” diye seslendi. ”

Peygamber efendimiz , ”Ben okuma bilmem” diye cevap verse de, Cebrail (AS.) üç kez ”Oku” dedikten sonra, Hz Muhammed ”el-Alak” suresinin beş ayetini okumaya başladı. Cebrail’in ardından bu ayetleri tekrarlayan Hz Muhammed, heyecanla evine giderken yolda ”Ya Muhammed, Sen Allah’ın elçisisin. Ben de Cibril’im” diyen Cebrail’i gördü. Evine vardığında  olanları heyecan içinde eşi Hz Hatice’ye anlattı. Hz. Hatice;
Allah’a yemin ederim ki, Cenab-ı Hakk seni utandırmaz. Sen akrabanı gözetir, işini göremeyen aciz kişilerin yardımına koşarsın. Fakire verir, kazandırırsın. Misafiri ağırlar, hak yolunda meydana gelen olaylarda halka yardım edersin..” sözleriyle destek oldu.

Hz Muhammedin Peygamber Oluşu ile Benzer Yazılar:

11 Nisan 2014 Saat : 2:35

Hz Muhammedin Peygamber Oluşu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed