İç Organlarımızın Yeri ve Görevleri


İç-organlarımızın-yeri-ve-gorevleri

İnsan vücudunda bulunan organlar, göğüs kafesinin içine yüce yaradan tarafından, muntazam bir şekilde yerleştirilmiştir. Bu organların ayrı ayrı görevleri bulunmaktadır.

İç organlarımız vücudumuzun neresinde olduğu ve görevleri nelerdir.İşte bu sorularımızın cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız .İç organlarımızın yeri ve iç organlarımızın görevleri nelerdir?

Kalp
İçi boş, kas yapısı ile kaplı olan bir organ olan kalp, göğüs boşluğu içinde her iki akciğer arasındadır ve büyük bir alanı kaplar. Kalp dakikada 60-80 vuruş arasında değişen bir hızla kanı vücuda pompalar. Günde yaklaşık 100 bin, yılda 40 milyon, tüm insan hayatı boyunca yaklaşık 2,5 milyar kere, hiç durmadan yaklaşık 8 ton kanı vücuda pompalar.

ic-organlarimiz
Karaciğer
Diyaframın hemen altında sağ tarafta bulunur ve yaklaşık olarak 2 kilogram ağırlığında koyu kırmızı renkte yumuşak bir organdır. Proteinlerin üretilmesi ve depolanması, Şekerin depolanması ve kanda bulunması gereken miktarının ayarlanması, Vücuttaki toksik ve zararlı maddelerin etkisiz hale gelmesi, Depolanmış olan yağların kullanılması. Kanın pıhtılaşması için gereken maddelerin üretilmesi. Safra ve safra tuzlarının üretilmesi. Kırmızı kan hücreleri ve başka kan elemanlarımın üretimi için lazım gelen maddelerin üretimi ve depolanması. Vücudun ısısının ayarlanması, Vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri üretir.Kan miktarını ayarlar.

Akciğer
Göğüs boşluğu içinde bulunur ve solunuma yarar. Göğüs boşluğunun sağ ve sol yanlarında bulunan iki ayrı parçadan oluşur. İçerisi, havayla dolu olan ve “akciğer kesecikleri” adı verilen boşluklardan oluşur. Görevi, atmosferdeki oksijeni kan dolaşımına nakletmek ve kan dolaşımındaki karbondioksiti de atmosfere çıkartmaktır.

Dalak
Karın boşluğunun solunda, midenin arka tarafında bulunur.Eski olan kırmızı kan hücrelerini yok eder, gerektiğinde de yeni kırmızı kan hücreleri üretir.

İnce Bağırsak
İnce bağırsak kıvrımlı bir yüzey yapısına sahiptir, besinlerin bağırsak duvarından difüzyonu ve böylece de emilimi için uygun olan yüzey alanını arttır. Yetişkin bir insanın ince bağırsağı, ortalama 7 metre uzunluğundadır.

Kalın Bağırsak (kolon)
İnce bağırsak ile anüs arasında bulunan kısımdır. Uzunluğu 1.5 metredir ve sindirim sisteminin beşte birini oluşturur. Karın içerisinde ters dönmüş U şeklinde, karnın sağ alt tarafından kör barsakla (çekum ) başlar ve yukarı doğru çıkar (çıkan kolon), karaciğer altından keskin bir dönüşle karnı yatay olarak (transvers kolon) geçer ve sol üst köşede yerleşen dalağın altına geldiğinde yine keskin bir dönüş yaparak sol taraftan aşağıya doğru yönelir (inen kolon).

Mide
Karın bölgesinin sol tarafında ve kaburga kemiklerinin arkasında hemen diyaframın altında, oyuk ve torba biçiminde bir organdır.İçine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalanıp ayrışıldığı yerdir.

Böbrek
Fasulye tanesi şeklinde boşaltım organlarından dır. Proteinlerin parçalanması sonucunda oluşan, zararlı maddeleri vücuttan uzak tutar, vücudun sıvı, mineral ve asit-alkali dengesini yine böbrek düzenler.

Pankreas
Karın boşluğunun üst tarafında, bel omurlarının ön kısmında bulunan bir organdır. Salgılarıyla sindirim fonksiyonuna yardımcı olurken, kan şekerini de düzenler.

Yemek Borusu
Yemek borusu ağız ve mideyi birleştirir. Alınan gıdaların ağızdan sonraki geçiş yeridir. Besinler yemek borusundan geçerken peristaltik hareketler yapar ve besinlerin kolayca geçişini sağlar. Besinler yemek borusundan mideye geçer.

Apandist
Kalın bağırsağın bir çıkıntısı olan, körbağırsağın alt bölümüne tutunmuş, serbest olan öbür ucu çıkmaz halinde sonlanan, solucan şeklinde bir barsak çıkıntısıdır. Kalın bağırsakta oluşan mikropları yok ederek hastalık yapmalarını önlemeye çalışır.

Safra kesesi
Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı ve karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklinde olan bir organdır.Görevi, safrayı depolayıp yoğunlaştırarak, gerekli aralıklarla oniki parmak barsağına safra salgılamaktır.

Soluk Borusu
Nefes borusu (soluk borusu) veya trakea, vücudumuza solunan havanın geçtiği, boru şeklinde bir organdır. Bu boru havayı akciğerlerimize göndermemizi sağlar.

Anüs (makat)
Sindirim kanalının bitiş kısmıdır. Dışkılar boşaltım sırasında anüsten geçerek vücuttan atılırlar.

Rektum
Kalın bağırsağın son bölümüdür ve anüse açılır. Dışkının atılımdan önce tutulduğu yerdir.

Onikiparmak Bağırsağı
Onikiparmak bağırsağı midenin hemen ötesinde 5 – 10 santim kadar uzayan ince bağırsağın bir kısmıdır. Onikiparmak bağırsağının çeperi, gıda maddelerinin sindirimine yardımcı olan bazı usareleri üretmek için uygundur.

İç Organlarımızın Yeri ve Görevleri ile Benzer Yazılar:

5 Haziran 2014 Saat : 12:58

İç Organlarımızın Yeri ve Görevleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed