İMAN İLE İLGİLİ HADİSLER


iman-ile-ilgili-hadisler
Peygamber efendimizin İman ile ilgili olan hadisi şeriflerinden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz Allahın Resülü Peygamberimiz Hazreti Muhammed S.a.v efendimizin Hadislerini öğrenmeye çaba gösterelim kardeşlerim kalpleriniz iman ateşi ile dolup taşacaktır..

-*Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.
(Müslim, Birr, 33; İbn Mâce, Zühd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539)

-*İman, kalben bilip tasdik etme, dil ile söyleyip ikrar etme, beden uzuvlarıyla da amel etmektir.
(Hz. Ali r.a. Kütüb-i Sitte, 16. Cilt , Sf. 492)

-*Sana, arşın altından, cennet hazinelerinden bir söze delalet edeyim mi? Şöyle dersin: La havle vela kuvvete İlla Billah Allah’tan başka ne men edecek ve ne de yapacak bir kuvvet vardır. O zaman Allah buyurur ki: Kulum teslim oldu ve selamet buldu.Ramuz el-Ehadis-1, s. 166/3)

-*Ebu Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız!
Müslim, îman 93-94. Ayrıca bk.Tirmizî, Et’ime 45, Kıyamet 56; İbni Mace, Mukaddime 9, Edeb 11

-*Allah’tan başka ilah yoktur, o tektir, şeriksizdir. Arz ve semanın mülkü O’na aittir. Bütün hamdler O’nadır, O herşeye kadirdir. de… Taşlanmış şeytandan Allah’a sığın.

İMAN İLE İLGİLİ HADİSLER ile Benzer Yazılar:

24 Mayıs 2013 Saat : 7:09

İMAN İLE İLGİLİ HADİSLER Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed